Vietnamská automobilka VinFast predstavila dve novinky. Tieto autá sa budú predávať aj v Európe.

Vietnamská automobilka VinFast predstavila dve novinky. Tieto autá sa budú predávať aj v Európe.

21. novembra 2021 0 Od Ľuboš Surovič

VinFast je súčasťou najväčšej korporácie vo Vietname VinGroup, ktorú založil podnikateľ Pham Nyat Vuong, teraz najbohatší muž v krajine. Od začiatku sľuboval priniesť značku VinFast na svetový trh a k tomuto cieľu sebavedomo smeruje. Inžinierske centrum v Nemecku a testovacie miesto v Austrálii je už otvorené. Minulý rok v lete sa šéfom automobilovej divízie stal bývalý šéf nemeckej automobilky Opel Michael Loscheller , po ktorom nasledovalo oznámenie o bezprostrednom spustení predaja v Európe. Nemecko, Francúzsko a Holandsko budú prvými trhmi v prvej polovici roku 2022.

Vinfast Vehicle

Predstavené boli dve SUV naraz. Ide o elektromobily, vytvorené na vlastnej modulárnej platforme a na ich dizajne pracovalo štúdio Pininfarina. Prvý model má označenie e35. Je to SUV strednej veľkosti s dĺžkou 4750 mm a dvoma radmi sedadiel. Teda päťmiestne SUV. V ponuke budú dve verzie pohonu. Základná verzia má elektromotor na prednej náprave s výkonom 204 koní a krútiacim momentom 320 Nm. Výkonnejšia verzia má na každej náprave jeden elektromotor so spoločným výkonom 408 koní a krútiacim momentom 840 Nm. Kapacita batérie 90 KWh zabezpečí dojazd 400 kilometrov pre obe verzie.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Druhým modelom je plnohodnotné SUV s označením e36. Dĺžka tohto SUV je 5120 mm a ponúka až tri radi sedadiel. Teda sedem miest na sedenie. Takýto elektromobil je ponúkaný len v dvojmotorovej verzii s pohonom všetkých štyroch kolies s výkonom 408 koní a batéria s kapacitou 106 kWh by mala stačiť na 560 km jazdy. VinFast pôvodne ohlásil aj verzie s benzínovými motormi, ale tie sa pre exportné trhy nebudú v ponuke. Export dostane iba elektrické vozidlá! Oba nové modely majú rovnaký interiér, v ktorom sa náchadza jeden 15,4-palcový dotykový displej, cez ktorý sa ovláda väčšina funkcií vozidla.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

V rodnom Vietname sa tieto stroje začnú vyrábať vo februári. VinFast má vo Vietname moderný závod s kapacitou výroby 500-tisíc áut ročne. Batérie sa budú vyrábať lokálne – spolu s LG Chem. Potom by sa mali objaviť podrobnejšie informácie o týchto elektromobiloch.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.