Vyskúšali sme Slovnaft Bajk. Jazdiť po Bratislave môžete skoro zadarmo.

Vyskúšali sme Slovnaft Bajk. Jazdiť po Bratislave môžete skoro zadarmo.

12. októbra 2018 2 Od spiatocka.sk

Veľké svetové mestá začínajú byť preplnené autami a pohyb v takom meste môže byť často komplikovaný. Hlavné  mesto Slovenska tiež nie je výnimka. Hromadnú dopravu v Bratislave máme a odviezť sa dá s ňou skoro všade, ale čo taký bicykel? Bicyklom sa človek vie dostať všade, len problém je s úschovou bicykla a s následným uzamknutím. Tento problém by mal vyriešiť bike sharing od spoločnosti Slovnaft s názvom Slovnaft Bajk. Ako to teda funguje.

dav

Po Bratislave je množstvo staníc, kde si môžeš zobrať bike alebo ho tam odovzdať. Stačí sa pozrieť na mapu na ich stránke alebo v aplikácii. Tam nájdeš kde sa presne nachádza stanica a koľko bicyklov je k dispozícii (nižšie bude link). Avšak prv sa treba zaregistrovať. Na ich stránke nájdeš registračný formulár, v ktorom zadáš svoje údaje. Na začiatok stačí keď zaplatíš 1€, ktoré budeš mať ako kredit. Lenže to jedno euro ti nebude odpočítané za jazdu pretože pri každej začatej jazde máš 30 minút grátis a platíš potom až za každých začatých 6 minút. Preto je super Slovnaft Bajk, lebo používaš bicykel pol hodinu zadarmo. Povedzme si otvorene. Za pol hodinu dokážeš byť hocikde, ale poďme k použitiu.  Po registrácii ti systém zadá tvoj PIN, ktorý zadáš na bike v stanici. Stačí podržať tlačidlo OK a následne zadať PIN. Potom sa ti bike odomkne. Vytiahneš zabezpečovací kábel, vytiahneš bike a kábel zasunieš vedľa predného kolesa. Nastavíš si sedačku a môžeš vyraziť. Bicykle sú v dobrom stave, majú tri prevody a vpredu máš malý košík na veci. Ale poďme k porovnaniu.

Rozhodli sme sa ísť pozrieť do mesta s redakcie, ktorú máme na Tupolevovej ulici v Petržalke. Najbližšiu stanicu máme pri Kauflande na Romanovej ulici. Tam sme si zobrali bicykel a išli do mesta na Šafárikovo námestie. Cesta nám trvala z domu až po odovzdanie bicyklu celkovo 22 minút. Keď by som mal ísť autobusom trvala by cesta skoro tak isto, ale musel by som chodiť viac pešo. Lenže dostávame sa aj k nevýhode Slovnaft Bajku. Po vypití jedného pivka sme chceli ísť domov. Na námestí SNP nebol voľný žiaden bike. Išli sme teda na Hurbanovo námestie. Tam nebol tiež žiaden voľný. Prešli sme pešo k prezidentskému palácu tam boli dva biky. Lenže tie boli zaparkované. To znamená, že si ich tam niekto zaparkoval a má ich v podstate rezervované. Čiže museli sme ísť domov autobusom čo bola škoda.

V konečnom dôsledku považujem bike sharing za super vec. Odveziem sa kdekoľvek potrebujem, teda hlavne do mesta. Problém môže nastať pri ceste domov z centra, pretože v stanici bude málo bicyklov. Tiež môže byť problém keď niekto chce ísť mimo centra, pretože v iných častiach je málo staníc. Avšak to sa má časom vyriešiť. Tiež časom pribudne viacero bicyklov. Ak si ešte Slovnaft Bajk neskúsil, tak ti odporúčam ho skúsiť. Registrovať sa môžeš tu.

Máš skúsenosti so Slovnaft Bajkom? Ak áno podeľ sa o ne v komente. Môže sa to ľuďom hodiť.