V Japonsku chcú zaviesť špeciálny vodičský preukaz pre dôchodcov.

V Japonsku chcú zaviesť špeciálny vodičský preukaz pre dôchodcov.

13. júna 2019 0 Od spiatocka.sk

Ako vieme, „staroba nie je radosť,“ hoci japonskí ľudia sú už dlho lídrom v priemernej dĺžke života. Avšak, starší človek, nech sa dá povedať čokoľvek, jednoducho nie je fyzicky schopný vykonávať rovnaké činnosti ako človek v mladosti a to aj napriek všetkým získaným životným skúsenostiam. V núdzových situáciách životné skúsenosti určite nepomôžu a preto japonské orgány zvažujú možnosť obmedziť dôchodcom vedenie vozidiel.

Podľa magazínu Nikkei zvažuje Japonsko zakázať vodičom vo veku nad 75 rokov viesť motorové vozidlá, ktoré nie sú vybavené systémami na predchádzanie zrážkam. Japonský starší motoristi podľa štúdií oneskorene reagujú na krízové situácie. Práve kvôli tomu chcú úrady zaviesť špeciálny vodičský preukaz pre starších vodičov, ktorý im umožní viesť vozidlo, vybavené systémom predchádzania zrážkam. Vláda bude tiež viesť rozhovory s výrobcami automobilov tak, aby boli také systémy dostupné aj v lacnejších vozidlách.

Minulý rok na cestách Japonska zomrelo viac ako 3 500 ľudí. Toto je najnižší výsledok od začatia merania v roku 1948. Viac ako polovica mŕtvych bolo ľudí starších ako 65 rokov. Japonci však chcú túto poľutovaniahodnú štatistiku zlepšiť.

Mimochodom, v Japonsku musia vodiči starší ako 75 rokov podstúpiť niekoľko vyšetrení na to, aby mohli viesť motorové vozidlo. Podobne to funguje aj u nás.