V Británii budú roboti parkovať vozidlá. Vďaka tomu sa na parkovisko zmestí viac vozidiel.

V Británii budú roboti parkovať vozidlá. Vďaka tomu sa na parkovisko zmestí viac vozidiel.

3. februára 2019 0 Od spiatocka.sk

Parkovanie je problém už asi každého veľkého mesta. Je málo miesta a vozidiel stále pribúda. Mestá sa to snažia riešiť rôznym spôsobom. Napríklad vybudovaním parkoviska na začiatku mesta, vybudovanie podzemných parkovísk alebo zavedenie bezplatnej mestskej dopravy. No v Británii to budú riešiť celkom zaujímavo. Auto zaparkuje za šoféra robot.

Na britskom letisku Gatwick majú tiež problém s parkovaním. Preto tam čoskoro zavedú experiment s automatickým parkovaním. Podstatou nového moderného parkovacieho systému je, že autonómne roboty vyzdvihujú autá od zákazníkov a doručia ich na parkovisko.

Robot Parking Gatwick

Na prepravu vozidiel do parkovacích miest je robot vybavený špeciálnou platformou, ktorá sa vsunie pod vozidlo, potom ho nadvihne nad zem a premiestni ho. Letisková správa dúfa, že tento systém umožní umiestniť na dostupných parkovacích miestach oveľa viac áut, než v súčasnosti. Vzhľadom na skutočnosť, že autá budú prepravované na parkovacie miesta už prázdne a nikto z nich nemusí vystupovať, bude možné vozidlá zaparkovať bližšie k sebe.

Na dodávke robotov sa bude podieľať spoločnosť Stanley Robotics. Jej špecialisti majú značné skúsenosti s implementáciou tejto technológie, pretože sa už podieľali na podobných projektoch pre niekoľko francúzskych letísk. Testy parkovacieho systému letiska v Gatwicku budú trvať tri mesiace a počet parkovacích miest sa v súčasnosti zvýši zo 170 na 270.

Tento systém bude fungovať tak, že šofér prinesie vozidlo do špeciálneho miesta, odkiaľ robot prevezme vozidlo. Následne na základe informácií o príletoch robot prinesie vozidlo tak, aby bolo pristavené v priblíženom čase kedy príde majiteľ pred letisko.

eshop spiatocka.sk

Tento projekt má byť spustený v auguste tohto roka. Do tej doby zástupcovia spoločnosti Stanley Robotics prispôsobia trasu na parkovisko pre robotov. Odstránia rôzne prekážky, ktoré bránia pohybu robotov. Taktiež odstránia rôzne praskliny na ceste a podobne. Tiež bude potrebné nainštalovať rôzne zariadenia na obsluhu tohto systému a miesta, kde ľudia odovzdajú svoje vozidlo. Je to celkom zaujímavé riešenie, no som zvedavý či sa nebudú cez tento systém vozidlá viac kradnúť než parkovať.

Robotické parkovanie