Toto sú plány BMW. Nová “päťka”, X2 a mnoho ďalšieho.

Toto sú plány BMW. Nová “päťka”, X2 a mnoho ďalšieho.

17. marca 2023 0 Od spiatocka.sk

BMW Group usporiadalo veľkú konferenciu, ktorej hlavným programom boli finančné výsledky za minulý rok. Čistý zisk spoločnosti dosiahol 18,6 miliardy eur, teda jedenapolkrát viac ako v roku 2021. Príjmy síce vzrástli len o 28 % (až 142,6 miliardy eur) a predaj áut klesol o 4,8 % (2 milióny 400 tisíc kópií vrátane dcérskych spoločností Mini a Rolls-Royce). Okrem toho však vedenie koncernu oznámilo plány na rozvoj modelového radu na najbližšie roky.

Hlavnou premiérou v roku 2023 bude BMW piatej série, už ôsmej generácie. Prvý oficiálny teaser je zobrazený vyššie. Sedan s kódovým označením G60 bude predstavený toto leto a na trh príde v októbri, pričom elektrické BMW i5 bude uvedené na trh spolu s benzínovými a naftovými verziami (všetky budú vybavené 48-voltovým štartérom a alternátorom). Rovnako ako v prípade novej “sedmičky” budú mať autá so spaľovacím motorom a elektrickým pohonom minimum vonkajších rozdielov. V kabíne sa objaví multimediálny systém so zakriveným displejom a BMW OS 8.5.

Už vo štvrtom štvrťroku doplní ponuku plug-in hybrid, začiatkom roku 2024 sa objavia sedany s dlhým rázvorom pre Čínu (benzínové a elektrické) a začiatkom jari bude k dispozícii kombi s kódom G61 a bude sa ponúkať so spaľovacími motormi a ako elektrické BMW i5 Touring. Nová piata séria sa bude vyrábať v Nemecku (závod v Dingolfingu) a Číne.

Oznámené sú aj ďalšie plánované novinky na budúci rok. V druhom štvrťroku sa objaví predĺžený crossover BMW X1 L pre Čínu, v treťom jeho elektrická verzia BMW iX1 L a vo štvrtom štvrťroku nová generácia crossoveru BMW X2 (vrátane iX2) a obrnená verzia čerstvej „sedmičky“ (vrátane i7) . Aj v treťom štvrťroku sa na trh dostane dlho odtajnený elektromobil Rolls-Royce Spectre.

Čo sa týka značky Mini, na štvrtý kvartál tohto roka sú naplánované dve veľké premiéry. Objaví sa elektrický hatchback Mini Cooper SE novej generácie a crossover Mini Countryman (najskôr so spaľovacími motormi). Batériový Countryman sa pridá na jar 2024. Všetky uvedené mini-novinky už boli zobrazené v kamufláži. Dojazd hatchbacku zobrazeného na snímke však nevzbudzuje optimizmus 202 – 233 km v cykle WLTP.

Budúci Mini Countyman

Budúci Mini Countyman

Budúci Mini Cooper SE

Budúci Mini Cooper SE

BMW vo veľkom vsádza na elektromobily. Koncern vlani predal 215-tisíc batériových áut, čo je 9 % z celkového predaja. Ale už v tomto roku by ich podiel mal vzrásť na 15%, v roku 2024 až 20% a v roku 2025 až 25%. Okrem toho sa elektrické vozidlá sľubnej rodiny Neue Klasse stanú dodatočným katalyzátorom dopytu. Prvý model bude uvedený už v druhej polovici roku 2025. A v priebehu nasledujúcich 24 mesiacov sa rodina New Class rozšíri na šesť modelov. Koncept BMW I Vision Dee bol predzvesťou tohto radu začiatkom tohto roka a na jeseň spoločnosť sľubuje, že na IAA v Mníchove predstaví ďalší tematický show car.