Super sedany Cadillac CT4-V a CT5-V dostali špeciálne verzie na počesť Le Mans.

Super sedany Cadillac CT4-V a CT5-V dostali špeciálne verzie na počesť Le Mans.

20. júna 2024 0 Od spiatocka.sk

Minulý víkend sa konal pretekársky maratón 24 hodín Le Mans. Zúčastnil sa ho okrem iných aj továrenský tím Cadillac Racing s vlastnými prototypmi Cadillac V-Series.R, ktoré súťažili v triede Hypercar. Pre túto príležitosť sú pripravené špeciálne verzie dvoch sériových super sedanov CT4-V Blackwing a CT5-V Blackwing.

Menší Cadillac CT4-V Blackwing Petit Pataud je pomenovaný po kupé Cadillac Series 61, ktoré sa v roku 1950 zúčastnilo debutového Le Mans Marathon pre americkú značku. V tých istých pretekoch sa zúčastnil prototyp Le Monstre na podvozku Cadillac, ktorého mimoriadny tvar karosérie bol vyvinutý v spolupráci s pilotmi spoločnosti Grumman. Na jeho počesť je pomenovaná špeciálna verzia staršieho sedanu – Cadillac CT5-V Blackwing Le Monstre.

Cadilac Le MonstreCadilac Le Monstre

Cadillac Series 61 v pretekoch v roku 1950Cadillac Series 61 v pretekoch v roku 195012

Obe špeciálne verzie majú rovnakú sadu vonkajších úprav, vrátane unikátnej farby karosérie Magnus Metal Frost a modrého chvosta z uhlíkových vlákien Stormhawk. Bol použitý rozšírený čierny dekor, a to aj na kryty bočných zrkadiel a brzdové mechanizmy sú lakované výraznou kráľovskou modrou farbou. Konečne sa na bokoch objavili čísla chvostov v retro štýle. Rovnaké čísla sú zobrazené aj na operadlách predných sedadiel. Kupujúci si môže vybrať hlavnú farbu svojho čalúnenia (svetlá Sky Cool alebo čierna Jet), no v ponuke sú aj doplnkové modré odtiene Phantom a Santorini. Neodmysliteľným atribútom špeciálnych verzií sú pamätné medailóny a plakety s názvom a poradovým číslom kópie.

Technológia zostala nezmenená. Cadillac CT4-V Blackwing je vybavený motorom V6 3.6 biturbo (479 k, 603 Nm) a väčší Cadillac CT5-V Blackwing má kompresorový motor V8 6.2 (677 k, 893 Nm) z Corvette. Oba supersedany majú štandardne šesťstupňovú manuálnu prevodovku Tremec, no za príplatok je desaťstupňová automatická prevodovka s horčíkovými radiacimi pádlami na volante. Pohon je len zadný, no nechýba elektronicky riadená uzávierka diferenciálu.

Vyrobí sa len 50 sedanov Cadillac CT4-V Petit Pataud a 101 kusov CT5-V Le Monstre. Ceny zatiaľ neboli zverejnené. Čo sa týka pretekárskeho auta Cadillac V-Series.R, ten skončil v maratóne len siedmy, hoci vlani získal bronz. Víťazom 24 hodín Le Mans v roku 2024 sa stal prototyp Ferrari 499P, ktorý pilotovali Antonio Fuoco, Miguel Molina a Niklas Nielsen.