BMW X5 oslávilo svoje 25. výročie špeciálnou verziou pre terén.

BMW X5 oslávilo svoje 25. výročie špeciálnou verziou pre terén.

24. júna 2024 0 Od spiatocka.sk

Prvé BMW X5 zišlo z montážnej linky v závode v Spartanburgu v Amerike 1. septembra 1999. Odvtedy bolo po celom svete distribuovaných viac ako tri milióny „X-päť“ štyroch generácií. Prvé výročie modelu sa spoločnosť rozhodla osláviť špeciálnou verziou, ktorá je určená len pre americký trh a má nezvyčajné off-roadové zameranie. Hoci BMW X5 bolo od samého začiatku postavené ako SAV, teda Sports Activity Vehicle.

Jubilejná verzia sa nazýva Silver Anniversary Edition. Nie je v ňom však žiadna strieborná a dokonca aj karoséria je lakovaná sivou metalízou Lime Rock a štandardný balík Shadowline obsahuje čierne lišty na lištách, lemoch karosérie a strešných lyžinách. Strieborné držiaky ale zdobia nárazníky z balíka Sport, ktoré sa stali štandardom pre špeciálnu verziu. 20-palcové kolesá sú prevzaté z balíka M Sport.

Interiér BMW X5 Silver Anniversary Edition je možné mať v štyroch variantoch výbavy (čierna, koňaková, kávová alebo strieborná) z vegánskej koženky Sensafin. Použité sú ozdobné lišty z uhlíkových vlákien, ktoré boli doteraz vyhradené len pre športové verzie X5 M60i a X5 M Competition, s pamätnými plaketami k výročiu. Na podlahe a v kufri sú gumené koberčeky. Špeciálna verzia je štandardne vybavená vyhrievanými sedadlami, volantom a lakťovými opierkami, zariadením na ťahanie prívesov, samoparkovacím systémom a audiosystémom Harman/Kardon.

Jubilejná verzia vychádza z BMW X5 xDrive40i s 3,0 radovým turbo šesťvalcom (380 k, 520 Nm), 48-voltovým štartovacím generátorom a osemstupňovou automatickou prevodovkou. Túto sadu dopĺňa balík xOffroad so zodpovedajúcimi jazdnými režimami (xSnow, xSand, xGravel a xRocks), vzduchové odpruženie všetkých kolies, mechanická uzávierka zadného diferenciálu a dodatočná ochrana podvozku. Celoobvodový kamerový systém je doplnený o špeciálne terénne uhly, ktoré fungujú pri rýchlostiach do 35 km/h, a mediálny systém zobrazuje aktuálnu svetlú výšku, náklon, sklon alebo sklon prekonávaného povrchu. Nakoniec všetkým kupujúcim jubilejného BMW X5 ponúka predajca zľavu na nákup a montáž terénnych pneumatík General Grabber.

Vozidlo BMW X5 Silver Anniversary Edition vyjde v edícii 1000 kópií, ich výroba sa začne v auguste a cena bude 80-tisíc dolárov bez doručenia predajcovi. Pre porovnanie: BMW X5 xDrive40i v USA stojí od 68-tisíc dolárov.