Hatchback Fiat Grande Panda je teraz o triedu vyššie ako Panda.

Hatchback Fiat Grande Panda je teraz o triedu vyššie ako Panda.

16. júna 2024 0 Od spiatocka.sk

Ikonický subkompakt Fiat Panda z roku 2011 bol nedávno prepracovaný a bude sa vyrábať pod názvom Pandina ešte minimálne tri roky. Teraz sa však v ponuke objavil ďalší model „medvedej“ rodiny, väčší hatchback Fiat Grande Panda. V skutočnosti ide o dlho očakávaného nástupcu Fiatu Punto, ktorého výroba bola ukončená už v roku 2018!

Navonok Grande Panda úzko nadväzuje na nedávny koncept Fiat City Car a napodobňuje úplne prvú hranatú Pandu z osemdesiatych rokov. Dizajn, vyvinutý v turínskom štúdiu Fiatu, má tiež sekané tvary a hranaté proporcie. Nainštalované sú 17-palcové kolesá, predná časť je zdobená pixelovým vzorom a to aj v dizajne interiéru osvetľovacieho zariadenia a miesto obvyklého znaku zaberá veľký nápis: Fiat.

Ešte väčší nápis Panda je vyrazený priamo na dverách a zadnú časť zdobí reliéfny nápis Fiat. Zrejme nie je náhoda, že takýto dôraz kladie na uvedenie značky a modelu, pretože technicky je Grande Panda najbližším príbuzným iného modelu podobného hatchbacku Citroenu C3. Citeľné je to najmä z profilu, pozdĺž línie zasklenia a plastovej lišty na zadnom stĺpiku (mimochodom aj s nápisom Fiat).

Vďaka inému plastovému „chvostu“ sa Fiat ukázal byť o niečo kratší ako Citroen: 3,99 m oproti 4,01 m, ale v porovnaní s klasickou Pandou narástol hatchback o 337 mm, takže je teraz o triedu väčší. Nie je prekvapujúce, že výrobca kladie dôraz na priestranný a praktický interiér, ktorý je určený pre piatich pasažierov. Samotný interiér sa však zatiaľ neukázal.

Fiat už prisľúbil, že Grande Panda bude ponúkaný v elektrickej a hybridnej verzii, podrobnosti však neuviedol. S najväčšou pravdepodobnosťou budú agregáty úplne rovnaké ako v príbuznom Citroene. Hybridná verzia je vybavená preplňovaným motorom 1,2 (100 k) a šesťstupňovým automatom Punch, ktorý má zabudovaný 48-voltový elektromotor (28 k, 55 Nm), elektrická verzia má motor s výkonom 113 koní a 44 kWh trakčnú batériu.

Fiat zatiaľ neoznámil začiatok predaja ani ceny veľkej Pandy. Pre informáciu: Citroen C3 stojí od 14 990 eur a za elektrickú verziu si pýtajú od 23 300 eur. Už teraz je ale známe, že Fiat Grande Panda sa bude predávať nielen v Európe, ale aj v Afrike a na Strednom východe.