Škoda Enyaq prichádza v luxusnej verzii Laurin & Klement. Prichádza aj nový motor a batéria.

Škoda Enyaq prichádza v luxusnej verzii Laurin & Klement. Prichádza aj nový motor a batéria.

24. mája 2023 0 Od spiatocka.sk

Teraz majú najbohatšiu výbavu elektrické vozidlá Škoda Enyaq a Enyaq Coupe, ktorá sa podľa tradície českej značky volá Laurin & Klement. Dizajnom exteriéru vozidiel v novej najvyššej verzii sa vyznačujú iným farebným dekorom: spodný pás je lakovaný vo farbe karosérie (namiesto čiernej) a vložky na nárazníkoch RS a krytoch zrkadiel sú v sivej farbe.

Lemovanie bočných okien je chrómované, štandardne sú je vozidlo vybavené matricovými Full LED svetlami a originálne kolesá s priemerom 20 alebo 21 palcov. Interiér je ponúkaný v dvoch verziách s názvom Shell s čalúnením čiernou alebo béžovou kožou. Predné sedadlá sú elektricky polohovateľné, ventilované a masážne, rozšírené je aj ambientné osvetlenie. Jedným slovom, čo sa týka počtu výbavy, ide o najbohatšiu Škodu v ponuke.

Okrem toho však práve na verziách Laurin & Klement debutovali dôležité vylepšenia, ktoré sa následne rozšírili na lacnejšie verzie. Ide napríklad o multimediálny systém s novou verziou softvéru ME4: zmenila sa grafika, štruktúra menu a logika ovládania klimatizácie.

Najvyššia verzia je prvýkrát ponúkaná v nových modifikáciách Enyaq 85 a Enyaq 85x, ktoré nahradia varianty s indexmi 80 a 80x. Hlavným prvkom je zadný elektromotor novej generácie s indexom APP550, ktorý nedávno debutoval na Volkswagen ID.7. Výkon motora je 286 koní a 550 Nm, pričom je úspornejší ako doterajší motor s výkonom 204 koní. Enyaq 85x s pohonom všetkých kolies má aj pomocný motor vpredu, no výkon systému je rovnaký ako pri verzii so zadným náhonom (286 k). Čas zrýchlenia na „stovku“ je 6,7 s pre auto s jedným motorom a 6,6 s pre dvojmotorovú verziu.

Napokon, vozidlá s indexmi 85 a 85x sa spoliehajú na novú batériu so zvýšenou kapacitou (91 kWh namiesto 82 kWh), ktorá podporuje výkonnejšie nabíjanie (z 10 % na 80 % za pol hodinu) a má funkciu predhrievania pred pripojením k nabíjacej stanici. Dojazd je 570 km pre vozidlo s pohonom zadných kolies a 550 km pre pohon všetkých kolies (podľa cyklu WLTP).

Vozidlá Škoda Enyaq Laurin & Klement by sa mali v predaji objaviť v lete. Neskôr budú „osemdesiate piate“ verzie ponúkané v jednoduchších konfiguráciách. A ešte jedna vec: s vydaním verzie Laurin & Klement zmizla predpona „iV“ z názvu elektrických vozidiel. Predstavila ho Škoda ešte v roku 2019 pre všetky elektrifikované autá, no teraz zostanú len plug-in hybridy.