Škoda Elroq a hyperšport McLaren. Čo sa udialo v motoristickom svete?

Škoda Elroq a hyperšport McLaren. Čo sa udialo v motoristickom svete?

9. marca 2024 0 Od spiatocka.sk

Škoda zverejnila teaser nového modelu. Podľa všetkého ide o budúci elektrický crossover: už v apríli 2023 spoločnosť oznámila svoje výrobné plány na najbližšie roky a medzi sľubnými vozidlami bolo aj kompaktné SUV Škoda Elroq na batérie. Vlastnosti auta v upútavke sú rovnaké ako pri crossoveri na minuloročných ilustráciách. Sériová Škoda Elroq by sa mala objaviť tento rok a stať sa elektrickým doplnkom obľúbeného SUV Škoda Karoq.

Stvárnenie budúceho turistického komplexu Qiddiya boli zobrazené v Saudskej Arábii. Zahŕňa nielen najvyššiu a najrýchlejšiu horskú dráhu Falcon’s Flight, ale aj trať Formuly 1 s veľmi netriviálnou konfiguráciou. Novú pretekársku dráhu navrhol slávny architekt Hermann Tilke. Trať v blízkosti hlavného mesta Saudskej Arábie Rijád má variabilnú konfiguráciu a má 21 zákrut, no je pozoruhodná predovšetkým svojim impozantným výškovým rozdielom 108 metrov. Napríklad najrýchlejší a najúchvatnejší oblúk s názvom The Blade sa nachádza na priamo nad obrovským koncertným miestom! Podľa plánu by mal byť okruh Qiddiya zaradený do kalendára šampionátu Formuly 1 v roku 2027.

BMW vstúpilo do cenovej vojny elektrických vozidiel na americkom trhu. Je pravda, že na rozdiel od väčšiny ostatných výrobcov nie je zľava poskytnutá každému. Len tí kupujúci, ktorí už majú v garáži elektromobil, budú môcť získať výhodu 1 000 dolárov pri kúpe BMW poháňaného batériou. Ponuka sa však vzťahuje na celý elektrický modelový rad spoločnosti. To znamená, že BMW sa nesnaží presvedčiť klienta o vhodnosti kúpy elektromobilu, ale odláka už etablovaných prívržencov elektrifikácie.

Nástupca hypercaru McLaren P1 (na obrázku) vyjde tento rok. Hovoríme o novom vlajkovom modeli s prevádzkovým indexom P18, ktorý bude disponovať hybridným pohonom s výkonom viac ako 1000 koní založený na motore V8. Hypercar bude postavený na novom podvozku s monokokom z uhlíkových vlákien. Prototypy sa už ukázali predajcom anglickej značky a nováčik podľa nich zdedí dizajnový koncept najnovších modelov Artura 750S, ale bude sa od nich líšiť aerodynamickými prvkami v štýle Formuly 1.

Stellantis plánuje minúť 6 miliárd dolárov na vývoj áut so spaľovacími motormi, ktoré môžu poháňať etanol Pravda, tento projekt je určený len pre Južnú Ameriku. Hovoríme o vývoji viac ako 40 modelov áut. V období rokov 2025 až 2030 sa plánuje vývoj a začiatok výroby nových etanolových motorov a na nich založených univerzálnych hybridných systémov (s možnosťou dobíjania batérie). Južná Amerika je pre skupinu Stellantis a najmä pre značku Fiat jedným z kľúčových trhov.