Renault Grand Kangoo ponúka veľký batožinový priestor a sedem miest na sedenie.

Renault Grand Kangoo ponúka veľký batožinový priestor a sedem miest na sedenie.

8. septembra 2023 0 Od spiatocka.sk

Renault opustil obvyklé trojradové minivany. Prestali sa vyrábať modely Espace a Grand Scenic a čiastočnou náhradou sa stalo trojradové SUV, ktoré dostalo historický názov Renault Espace. Ale pre tých, ktorí stále potrebujú čo najpriestrannejší a najpraktickejší priestor pre sedem sedadiel, pribudol do ponuky Renault Grand Kangoo.

Presne povedané, predĺžené Kangoo nie je novinkou. Túto verziu mali aj vozidlá predchádzajúcej generácie, hoci sa volalo Kangoo Maxi. Ale potom bol navrhnutý hlavne pre úžitkové úlohy a bez náležitej pozornosti na pohodlie a dizajn. A nové Grand Kangoo už nepôsobí dojmom narýchlo vyrobenej dodávky.

Rázvor Kangoo tretej generácie sa predĺžil o 384 mm (až na 3100 mm), celková dĺžka auta narástla okamžite o 424 mm (4910 mm). Ak však predchádzajúce Kangoo Maxi malo rovnaké posuvné dvere ako štandardné, teraz sa otvory okamžite rozšírili o 180 mm až na 830 mm. Toto rozhodnutie uľahčilo prístup k tretiemu radu sedadiel a čiastočne vyhladilo vizuálny efekt.

V zadnom priestore je päť samostatných sedadiel (tri v druhom rade a dve v treťom rade), všetky majú úchyty Isofix a nastavenie operadla. Vývojári tvrdia, že Grand Kangoo ponúka až 1024 možností usporiadania interiéru. Kufor nie je v žiadnom prípade nominálny: 500 litrov pod plátom a 3750 litrov pri demontovaných zadných sedadlách. Namiesto zdvíhacích zadných dverí je možné objednať otváracie dvere do boku. A so sklopeným sedadlom spolujazdca sa do takejto dodávky zmestí náklad dlhý až 3,11 m.

Renault Grand Kangoo je ponúkaný s tromi motorizáciami. Ale z nejakého dôvodu je turbodiesel 1,5 ponúkaný iba vo verzii 95 koní spárovaný s manuálnou prevodovkou, hoci Kangoo má aj verziu s výkonom 115 koní s automatom. Benzínový turbomotor 1,3 TCe (130 k) je možné kombinovať buď so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, alebo so sedemstupňovým automatom.

Treťou modifikáciou je elektrický E-Tech. Na prednej náprave je inštalovaný elektromotor s výkonom 120 koní a 245 Nm, no v režime Eco je výkon obmedzený na 75 koní a maximálna rýchlosť nepresahuje 110 km/h. Batéria CATL má rovnakú kapacitu ako štandardné Kangoo (45 kWh), aj keď s natiahnutým rázvorom sa zmestí aj väčšia batéria. Dojazd je 265 km v cykle WLTP (o 20 km menej ako pri krátkej verzii).

Renault Grand Kangoo sa na európskom trhu objaví začiatkom roka 2024. Ceny zatiaľ neboli zverejnené. Pre informáciu: základné osobné Kangoo teraz vo Francúzsku stojí 25 900 eur a za elektrickú verziu si pýtajú minimálne 32 500 eur. Varianty s dlhým rázvorom sa čoskoro objavia v sesterských modeloch Nissan Townstar a Mercedes-Benz Citan a trieda T.