Pozrime sa na nepísané pravidlá etikety na cestách, ktoré sa v autoškole nenaučíš.

Pozrime sa na nepísané pravidlá etikety na cestách, ktoré sa v autoškole nenaučíš.

25. mája 2019 0 Od spiatocka.sk

Začínajúci šofér sa v autoškole naučí ako má jazdiť a parkovať. Tiež sa naučí značky l, pravidlá cestnej premávky a rôzne iné veci, ktoré potrebuje k jazdení. Lenže tieto nepísané pravidlá etikety sa len v máloktorej autoškole naučia.

Poďakovanie a ospravedlnenie

Na cestách si všímam, že veľmi veľa šoférov na cestách neďakuje alebo sa neospravedlní. Pritom je to také jednoduché. Ak je vozidlo za mnou stačí raz pustiť výstražné smerovky alebo ak je vpredu môžem za mávať rukou. Poprípade balíknúť diaľkovými svetlami. Tiež netreba zabúdať, že ak šoférovi poďakujem, tak vzdbudím v ňom dobrý pocit. Čiže bude napríklad púšťať autá aj naďalej.

Hyundai i30 Fastback N Performance

Upozornenie na policajnú hliadku alebo nebezpečenstvo

Vidíš na ceste policajnú hliadku ako meria rýchlosť. Môžeš na to upozorniť šoféra, ktorý ide oproti. Dá sa ho upozorniť blikaním svetiel, ale neviem teraz či toto je legálne. Taktiež ak si budeš hovoriť načo by si upozorňoval iných vodičov, však nech dodržujú rýchlosť, tak nezabúdaj, že aj ty niekedy môžeš ísť rýchlo a nemusí ťa niekto upozorniť.

 

Používanie gest

Vieš ako dáš ostatným účastníkom premávky vedieť gestom, že meníš smer jazdy vpravo? Ak nie tak treba vytiahnuť z okna ruku a nastaviť ju do tvaru L. Ak meníš smer jazdy vľavo dáš ju iba von. Toto je iba jedno z gest, ktoré môžeš použiť na ceste. Gestom sa dá poďakovať, ospravedlniť, ukázať šoférovi, že môže ísť a mnoho ďalšieho. Asi medzi najčastejšie používanie gest na cestách patrí nadávanie.

Vzájomná pomoc

Nezabúdajme, že aj nám sa môže niečo stať a budeme potrebovať pomôcť. Preto ak je niekto na ceste čo potrebuje pomoc určite by sa patrilo mu pomôcť. Len tu vzniká menšie nebezpečenstvo. Niektorí ľudia využívajú nutnosť pomoci na predaj tovaru, poprípade zrealizovanie krádeže. Preto je lepšie zastaviť niekomu až keď si si istý, že je to bezpečné. Mimochodom u motorkárov je vzájomná pomoc oveľa lepšia. Voľakedy keď som mal starú motorku, tak sa mi dosť často kazila. Ešte sa mi nestalo, že by mi nejaký motorkár nezastavil.