Opel predstavil prvé elektrické rally vozidlo.

Opel predstavil prvé elektrické rally vozidlo.

24. augusta 2019 0 Od spiatocka.sk

S nemeckou automobilkou Opel to je od minulého roka celkom zaujímavé, pretože ju odkúpil koncern PSA. Automobilka postupne prechádza na koncernové platformy. Však aj Opel Corsa stojí na základe Peugeot 208, ale tomu sa dnes nebudeme venovať. Pozrieme sa do kútiku rally. Automobilka Opel predstavila prvé elektrické rally vozidlo na svete.

Opel Corsa-e Rally

Mnoho fanúšikov automobilky Opel verí, že značka naliehavo potrebuje nejaký ikonický model z motoršportu, ktorý by reprezentoval sériové vozidlá. Dokonca aj niekoľko takých modelov. Možno práve preto divízia Opel Motorsport včera odhalila nové elektrické rally vozidlo s názvom Corsa-e Rally. Viem, že by niekto očakával benzínový pohon s poriadnym výkonom, ale marketing nepustí. Určite je lepšie plávať do vôd, kde nie je početná konkurencia.

Opel Corsa-e Rally

Od štandardného modelu Corsa sa novinka líši svetlým šedo-čiernym lakovaním so žltými doplnkami, strešným spojlerom, športovými nárazníkmi, mriežkou chladiča s upraveným vzorom, predĺženými zrkadlami a pneumatikami so žltým vzorom.

V interiéri rally auta nájdeme pretekárske sedadlá, hasiaci systém a všetko ostatné ako skutočné pretekárske auto. V interiéri boli odstránené aj nepotrebné veci kvôli zníženiu hmotnosti.

Po technickej stránke inžinieri pracovali ajna odpružené. Elektrický automobil má nižšie pružiny a namiesto gumovo-kovových sú namontované tuhé guľové kĺby. Objavil sa tiež samosvorný diferenciál Torsen, ktorý umožňuje lepšiu priľnavosť prednej nápravy počas aktívneho zrýchlenia na povrchu so slabou priľnavosťou. Brzdy sú zosilnené, sú štvorpiestikové a brzdové kotúče majú zväčšený priemer (332 mm vpredu a 264 v zadnej časti). Motor je napájaný z polovodičovej batérie. O pohon sa stará elektrický motor s výkonom 136 koní, ktorý poháňa prednú nápravu. O zásobu elektrickej energie sa stará 50 kWh batéria.

Opel Corsa-e Rally

Spoločnosť Opel spolu s nemeckým automobilovým klubom ADAC organizuje prvé majstrovstvá v rally pre elektrické vozidlá. Presnejšie súťaž ADAC Opel e-Rally Cup a očakáva sa, že prvá etapa sa uskutoční v lete roku 2020. Na úplné fungovanie série pripravia Nemci 15 kópií Rally Corsa-e.

Nemci tvrdia, že cena rally Corsa-e bude nižšia ako 50 000 eur. Pripomeňme si , že elektrická verzia Opel Corsa sa už v Nemecku predáva za cenu 29 900 EUR.

Opel Corsa-e Rally