Nový pokus o oživenie legendárneho mena. Toto je hypešport Bizzarrini The Giotto.

Nový pokus o oživenie legendárneho mena. Toto je hypešport Bizzarrini The Giotto.

2. septembra 2023 0 Od spiatocka.sk

Talian Giotto Bizzarini bol talentovaný inžinier a navrhol mnoho áut a motorov pre rôznych výrobcov. Jeho vlastná spoločnosť Bizzarrini však vydržala len päť rokov, od roku 1964 do roku 1969, počas ktorých sa vyrobilo menej ako 400 športových áut. Uskutočnili sa najmenej štyri pokusy o oživenie značky Bizzarrini, ale všetky tieto záväzky podnikateľov tretích strán skončili iba stavbou prototypov. Ale piaty pokus prebehol podľa iného scenára.

Giotto Bizzarini

V roku 2020 kúpila práva na značku Bizzarrini anglická spoločnosť Pegasus Brands, ktorá vlastní sieť predajcov na predaj luxusných áut (Aston Martin, Rolls-Royce, Koenigsegg a ďalšie), a sama patrí do skupiny Alroumi z Kuvajtu. Noví manažéri, medzi ktorými sú bývalí vrcholoví manažéri Aston Martin (napríklad Ulrich Betz), urobili neštandardné strategické rozhodnutie. Oživenie značky Bizzarrini nezačalo ambicióznym projektom nového hyperšportu, ale konštrukciou áut pôvodného superšportu.

Na kopírovanie bol vybraný najznámejší model „skutočnej“ spoločnosti, kupé Bizzarrini 5300 GT Corsa z roku 1965. Výroba presných kópií podľa pôvodných špecifikácií a technológií z tých rokov bola spustená v novej továrni vo Veľkej Británii v lete 2022. Stroje majú oceľový rám, plastovú karosériu a karburátorový motor V8 5.3 s výkonom viac ako 400 koní. Séria obsahuje 24 exemplárov, ktoré nemajú právo cestovať po verejných komunikáciách. Všetky sa však už predali za cenu okolo 2 miliónov dolárov za kus. A už s týmto kapitálom sa Bizzarrini rozhodol vytvoriť originálny hyperšport.

Nové kupé sa volá Bizzarrini The Giotto, podľa zakladateľa pôvodnej spoločnosti. Ide o hyperšport s motorom v strede s karosériou z uhlíkových vlákien, na vzhľade ktorého pracovalo turínske štúdio GFG Style (Giorgetto & Fabrizio Giugiaro). Táto voľba bola urobená z nejakého dôvodu, pretože to bol Giorgetto Giugiaro pred takmer 60 rokmi, ešte ako mladý zamestnanec štúdia Bertone, ktorý vytvoril dizajn rovnakého modelu Bizzarrini 5300 GT.

Vzhľad Giotta pretvára niektoré charakteristické znaky tohto športového auta zo 60. rokov. Napríklad dve horizontálne štrbiny na vpredu alebo panoramatické zadné okno, ktoré siaha až na bočné steny. Za sedadlami je pôvodný atmosférický motor V12 vyvinutý spoločnosťou Cosworth. Navyše v jeho objeme 6 626 kubických centimetroch je zašifrovaný dátum narodenia samotného Giotta Bizzariniho (6. júna 1926). Prevodovka je osemstupňový automat s dvoma spojkami. A žiadne elektrické doplnky.

Bohužiaľ, tieto informácie o aute sú všetky. Vývoj je teraz v plnom prúde a aj prvé spustené exempláre by sa mali dostať do cestných testov len do konca roka 2024. A uvedenie sériových vozidiel sa očakáva až začiatkom roka 2026.