Nový Mercedes triedy A a pretekárske Lamborghini. Čo sa udialo v motoristickom svete?

Nový Mercedes triedy A a pretekárske Lamborghini. Čo sa udialo v motoristickom svete?

20. septembra 2022 0 Od spiatocka.sk

Aktuálna generácia sedanu W177 sa stala prvou triedou A na americkom trhu (hatchback tu stále nemá zastúpenie) a tak spoločnosť testuje maskované autá aj v štátoch. Zrejme sa však očakáva len málo zmien. Autá budú mať len mierne upravené nárazníky a svetlá. Debut aktualizovanej rodiny by sa mal uskutočniť pred koncom tohto roka.

 

Medzitým samotný Mercedes ohlásil ďalšiu premiéru. 21. septembra sa predstaví “ostrý” sedan Mercedes-AMG C 63 novej generácie. Teraz bola zverejnená skica, hoci prototyp takéhoto auta vo farebnej kamufláži sa ukázal už v máji. Namiesto doterajšieho motora V8 bude pod kapotou preplňovaný dvojliter a na zadnej náprave bude umiestnený elektromotor. Výkon hybridného systému je približne 670 koní a 750 Nm. Všetky podrobnosti budú čoskoro k dispozícii.

 

A na 27. septembra je naplánovaná premiéra novej generácie pickupu Ford Super Dutý. Súčasná rodina sa vyrába roku 2015, zahŕňa ťažké nákladné vozidlá modelov F-250, F-350 a F-450, ktoré sa výrazne líšia od mladšieho pikapu Ford-150. Nový model bude obsahovať modernejší interiér a pokročilú elektroniku, ako aj nový 6,8-litrový motor V8. Aj keď zvonku si Ford Super Duty zachová svoj typický brutálny štýl.

Bola zverejnená ukážka pretekárskeho prototypu Lamborghini triedy LMDh. Vývojom auta sa zaoberá divízia Lamborghini Squadra Corse spolu s Ligier Automotive. Jediné kupé bude mať monokok z uhlíkových vlákien a hybridný pohon. Pozostáva z vlastného benzínového motora V8 biturbo a sekvenčnej prevodovky Xtrac unifikovanej pre celú triedu LMDh, v ktorej je integrovaný elektromotor Bosch (68 k). Výkon systému je 500 kW (681 k). Odhadovaná maximálna rýchlosť je 340 km/h. Hybridné Lamborghini vyrazí na trate v roku 2024.

Texaský závod Tesly vyrába prvých 10 000 elektrických vozidiel. Podnik s kapacitou 250 000 áut ročne bol oficiálne spustený v apríli tohto roku, pričom sa tu vyrábajú iba SUV Tesla Model Y. Tesla zatiaľ neoznámila načasovanie dosiahnutia plánovanej kapacity, no budúci rok by sa mala v závode v Texase začať výroba pickapov Tesla Cybertruck.

Predstavený bol autokaravan Renault Hippie Caviar Motel, teda kompaktný karavan vyrobený na báze sériového elektrického Renault Kangoo E-Tech. Je určený pre jedného cestovateľa. Vo vnútri je posteľ, pracovný stôl a kompaktná kuchynská linka. A za ľavými posuvnými dverami je skriňa na športové vybavenie izolovaná od priestoru pre cestujúcich. Strecha je s presklenou časťou, cez otvorené zadné dvere je možné pretiahnuť markízu. Všetka výbava je štandardná. Elektromotor s výkonom 120 k a batéria s kapacitou 45 kWh, ktorej plné nabitie by malo stačiť na 285 km jazdy.