Nový kabriolet Aston Martin DB12 Volante sa priblížil ku kupé.

Nový kabriolet Aston Martin DB12 Volante sa priblížil ku kupé.

14. augusta 2023 0 Od spiatocka.sk

Po kupé Aston Martin DB12 uzrel svetlo sveta kabriolet s tradičným názvom Volante. Samotný DB12 je hlboko upravené DB11, ktoré malo aj otvorenú verziu, takže nový kabriolet nebol prekvapením. Jeho vývoj však aj tak prebiehal podľa trochu iného scenára.

Inžinieri sa snažili nový kabriolet jazdnými vlastnosťami priblížiť pôvodnému kupé a tak urobili dodatočnú prácu na spevnení karosérie a podvozku. Uchytenia predného zavesenia sú o 140 % tuhšie, uchytenia zadného zavesenia boli vylepšené, vzpera pod kapotou a množstvo ďalších zosilňovacích prvkov sú lepšie boli. Vďaka tomu sa celková torzná tuhosť karosérie zvýšila o 3,7 %.

Dizajn skladacej strechy sa ale nezmenil. Rovnako ako predchádzajúci model DB11 Volante pozostáva z ôsmich vrstiev látky a mechanizmus umožňuje skladanie pri rýchlostiach až 50 km/h. Strechu zložíte za 14 sekúnd, opačný proces trvá 16 sekúnd. Premenu môžete spustiť aj tlačidlom na kľúči, no len vo vzdialenosti nie väčšej ako dva metre od auta.

Inak Volante úplne kopíruje pôvodné kupé DB12. Tu je motor AMG V8 4.0 biturbo (680 k, 800 Nm), osemstupňový automat ZF a pohon zadných kolies s elektronicky riadeným diferenciálom. Mimochodom, bývalý kabriolet DB11 bol ponúkaný tiež len s motorom V8: dvanásťvalcov bolo výsadou kupé. Štandardne je nainštalované adaptívne odpruženie, základné brzdy sú s oceľovými kotúčmi (400 mm vpredu a 360 mm vzadu), za príplatok sú karbón-keramické, ktoré sú o 27 kg ľahšie.

Kabriolet sa ukázal byť o 110 kg ťažší ako pôvodné kupé (1898 kg) a preto je jeho dynamika horšia. Z pokoja na „stovku“ DB12 Volante zrýchli za 3,7 sekundy (namiesto 3,6 pre kupé), aj keď maximálna rýchlosť je rovnaká (325 km/h). Predaj kabrioletov sa začne vo štvrtom štvrťroku.