Nový Ceed a neúspešný Dodge Charger. Čo sa udialo v motoristickom svete?

Nový Ceed a neúspešný Dodge Charger. Čo sa udialo v motoristickom svete?

18. mája 2025 0 Od spiatocka.sk

Podľa francúzskeho denníka l’Argus stratí pripravovaný hatchback Kia Ceed štvrtej generácie svoju nezávislosť a bude upravenou verziou nedávno v Amerike predstaveného päťdverového modelu Kia K4 (na obrázku). Pre Európu sa zmení výbava a prepracuje sa aj ponuka motorov, ktorá bude zahŕňať trojvalcový turbomotor 1.0 T-GDI a hybridné elektrárne. V Amerike sa Kia K4 ponúka s preplňovaným štvorvalcom s objemom 1,6 litra alebo s atmosférickým motorom s objemom 2,0 litra. Premiéra nového hatchbacku Kia Ceed pre Európu je naplánovaná na rok 2026.

Trhový debut modelu Dodge Charger novej generácie bol neúspešný. Predaj v USA sa začal v januári 2025 dvoma elektrickými verziami, ale v prvom štvrťroku sa predalo iba 1 947 vozidiel. Situáciu by mal napraviť benzínový Charger Sixpack s motorom Hurricane 3.0 s dvoma turbami, ktorého predaj sa začne v lete. Spoločnosť sa však už rozhodla, že do modelového roku 2026 z ponuky vyradí základný elektrický model Charger Daytona R/T (503 koní) a ponechá iba vrcholnú verziu Charger Daytona Scat Pack (670 koní).

Šéf značky Volkswagen Thomas Schaefer uviedol, že spoločnosť neplánuje pridať sériové hybridy do svojej európskej modelovej ponuky. Podľa neho sú systémy, v ktorých spaľovací motor pracuje iba v generátorovom režime a nie je pripojený ku kolesám, dobré iba pre veľké modely a Volkswagen plánuje takéto modely vyrábať iba v Číne a Amerike (vrátane SUV Scout). V Európe sa pozornosť sústreďuje na tradičné plug-in hybridy, v ktorých spaľovací motor a elektromotory pracujú paralelne. Takéto rozhodnutie však môže byť revidované na základe environmentálnych noriem a iných legislatívnych iniciatív.

Bol zverejnený prvý obrázok interiéru vylepšeného SUV Voyah Free + . Trojobrazovková výklopná palubná doska je minulosťou a nový interiér ponúka dva samostatné displeje pre prístroje a multimediálny systém. Palubná elektronika je s novým operačným systémom Harmony Space 5 od spoločnosti Huawei. Tá istá spoločnosť dodá aj nového autopilota s lidarom na streche. Prvé predstavenie modelu Voyah Free+ sa konalo v apríli na autosalóne v Šanghaji, ale auto na stánku malo tónované okná a o tejto technológii stále nie sú žiadne podrobnosti.