Nissan predstavil 309 koňový elektrický Leaf. Má pohon všetkých kolies.

Nissan predstavil 309 koňový elektrický Leaf. Má pohon všetkých kolies.

24. októbra 2019 0 Od spiatocka.sk

Hothatche alebo športové hatchbacky sú veľmi populárne. Vo väčšine prípadoch ich poháňa benzínový motor a v ojedinelom prípade aj naftový motor, ale čo tak hothatch na elektrický pohon? Nissan to skúsil, ale nejedná sa priamo o hothatch, ale skôr o skušobné vozidlo. Nižšie sa pozrieme prečo.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Vysoký výkon vo vozidle je super, ale výkon sa musí efektívne preniesť na cestu. Ak nie je efektívne prenesený, tak je v podstate zbytočný. Pri elektrickom pohone to platí ešte viac. Totižto elektromotor má krútiaci moment k dispozícii ihneď a to v celom spektre otáčok. Práve kvôli tomu Nissan postavil tento výkonný Leaf. Testujú na ňom systém, ktorý dokáže zlepšiť stabilitu v zákrutách. Tento systém rozdeľuje krútiaci moment, brzdnú silu elektromotora a bŕzd medzi kolesá. Tým sa výrazne zvýši trakcia a aj stabilita vozidla. Podľa viceprezidenta pre výskum a vývoj v Nissane Takao Asami budú nové generácie elektrických vozidiel prelomové. Možno v japonskej automobilke chystajú elektrický hothach.

Nissan Leaf

Ak sa presunieme k samotnému Nissanu Leaf, tak na jeho pohon slúžia dva elektromotory so spoločným výkonom 309 koní, ktorý sa prenáša na všetky kolesá. Batéria má kapacitu 62 kWh. Toto experimentálne vozidlo je o 10 mm kratšie, o 42 mm širšie a o 10 mm vyššie ako normálne. V interiéri sa nachádza 12,3-palcový displej, na ktorom sa v reálnom čase zobrazuje rozdelenie síl medzi všetkými kolesami. Jedná sa len o jeden testovací kus, no možno Nissan v budúcnosti predstaví niečo podobné.