McLaren predstavil nový model Elva, ktorý nemá čelné sklo.

McLaren predstavil nový model Elva, ktorý nemá čelné sklo.

13. novembra 2019 0 Od spiatocka.sk

McLaren stále pokračuje v rozširovaní ponuky. Britká automobilka predstavila úplne nový model Elva, ktorý sa pripojí k modelom Senna a Speedtail. Prečo názov Elva? Pretože meno Elva je odkaz na závodné vozidlo McLaren zo 60. rokov: McLaren-Elva M1A (Mk I), M1B (Mk II) a M1C (Mk III). Tieto vozidlá nemali čelné sklo, ale len priehľadný štít.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Nový McLaren nadväzuje na históriu a tiež nemá čelné sklo, ale namiesto neho má aktívnu aerodynamiku. Briti vypočítali aerodynamiku tak, aby vodič a cestujúci mohli byť v aute bez prilieb. Na tento účel bola vyvinutá technológia AAMS (Active Air Management System), ktorá pomocou systému pohyblivých prvkov nasmeruje vzduch nad hlavy jazdcov. Konfigurácia systému sa automaticky prispôsobí aktuálnej rýchlosti. Pri pomalej jazde sa AAMS automaticky vypne. Zároveň si zákazníci, ktorí nedôverujú moderným technológiám budú môcť objednať auto s obyčajným čelným sklom.

Supercar je postavený na uhlíkovom monokoku a pod kapotou nájdeme preplňovaný 4,0 litrový osemvalec s výkonom 815 koní a krútiacim momentom 850 Nm. Poháňané sú zadné kolesá cez 7-stupňovú automatickú preovodovku. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá menej ako tri sekundy a na 200 km/h to Elva zvládne za 6,7 sekundy.

Pre vozidlo Elva budú dostupné možnosti, ktoré pravdepodobne neovplyvnia rýchlosť vozidla. Môžeš si objednať personalizované štítky vyrobené z 18-karátového zlata alebo platiny. Bohatým zákazníkom sa tiež ponúkne tepelný štít pre motorový priestor z 24-karátového zlata.

McLaren plánuje vyrobiť 399 kópií Elvy. Základná cena je 1 425 000 GBP. Výroba má začať až koncom roka 2020. Sme zvedavý na toto vozidlo. Snáď sa nám ho podarí vyskúšať.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.