Škoda Octavia štvrtej generácie bola oficiálne predstavená. Čo prináša nová generácia?

Škoda Octavia štvrtej generácie bola oficiálne predstavená. Čo prináša nová generácia?

12. novembra 2019 0 Od spiatocka.sk

O novej Octavii štvrtej generácie sa píše už veľmi dlho. Však bodaj by nie. Škoda Octavia je veľmi obľúbený model a aj najpredávanejší, ale dnes nadišiel ten deň, kedy bola bola novinka oficiálne predstavená. Aké zmeny prináša novinka? Na to sa pozrieme nižšie.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Po dizajnovej stránke je ihneď zrejmé, že sa jedná o novú generáciu. Vpredu nájdeme úplne novú masku chladiča, na ktorú nadväzujú nové Matrix LED svetlomety. Nižšie na nárazníku sa nachádzajú hmlovky spojené chrómovým pásikom. Pri pohľade z boku vynikne v prípade verzie liftback nádherná línia s pekne klesajúcou strechou a natiahnutým vekom batožinového priestoru. Zadná časť je taktiež úplne nová s novými LED svetlometmi s dynamickými smerovkami, avšak nápis Škoda sa k Octavii nehodí. Okrem toho v ponuke budú aj 19-palcové kolesá a balíky Chrome a Dynamic. Do ponuky pribudnú aj nové farby Crystal Black, Lava Blue a Titanium Blue.

Zmeny samozrejme nastali aj v interiéri. Tam nájdeme nový dvojramenný volant, za ktorým sa nachádza 10,25-palcový virtual cockpit. Vedľa neho je umiestnený dotykový displej s multimediálnym systémom, ktorý môže mať uhlopriečku od 8,25 do 8 palcov. Verzie s automatickou prevodovkou budú mať namiesto veľkého voliča prevodovky maličký selektor. Verzia s manuálnou prevodovkou dostane klasickú riadiacu páku. V interiéri tiež nájdeme chladené, vyhrievané a masážne predné sedadlá, ambietné osvetlenie v 10. farbách, zvukový systém Canton a 230V zásuvku.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Po technickej stránke je Škoda Octavia štvrtej generácie o niečo väčšia a má aj väčší batožinový priestor. Presnejšie liftback má objem batožinového priestoru 600 litrov a verzia kombi má objem 640 litrov. Okrem toho majú cestujúci o 78 mm viac miesta na nohy.

V ponuke motorov nájdeme 1,0 TSI s výkonom 110 koní a 1,5 TSI s výkonom 150 koní. Tieto agregáty môžu byť aj mild-hybridné. Ďalej bude v ponuke 2,0 TSI s výkonom 190 koní. Octavia s týmto motorom zvládne stovku za 6,9 sekundy a maximálna rýchlosť je 232 km/h.

V ponuke dieslov nájdeme 1,6 TDI s výkonom 116 koní a 2,0 TDI s výkonom 150 alebo 200 koní. Nesmie chýbať ani ekologická plug-in hybridná verzia Octavia iV, ktorú poháňa benzín 1,4 TSI a elektromotor so spoločným výkonom 204 koní a krútiaci momentom 350 Nm. Batéria má kapacitu 13 kWh a dojazd na elektrinu je 55 kilometrov podľa WLTP.  Mimochodom verzie iV budú mať menší objem batožinového priestoru. Presnejšie liftback 450 litrov a kombi 470 litrov.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.