Lotus predstavil brutálny najvýkonnejší elektrický hyperšport. Volá sa Evija.

Lotus predstavil brutálny najvýkonnejší elektrický hyperšport. Volá sa Evija.

2. augusta 2019 0 Od spiatocka.sk

Ešte pred pár rokmi to s britskou automobilkou Lotus nevyzeralo dobre. Mali finančné problémy, ale našťastie čínska automobilka Geely odkúpila časť Lotusu a investovala doňho obrovské množstvo peňazí. Vďaka tomu tu máme brutálny výtvor v podobe elektrického hyperšportu Evija.

Lotus Evija

Hneď na začiatok si prejdeme asi to najzaujímavejšie a tým je pohon. Novinku poháňa štvorica elektromotorov so spoločným výkonom 2 000 koní a krútiacim momentom 1 700 Nm. Vďaka tomu dokáže Evija šprint na stovku za menej ako tri sekundy a tristo zvládne za 9 sekúnd. Maximálna rýchlosť je 320 km/h. Dojazd podľa normy WLPT je 400 km a akumulátory majú kapacitu 70 kWh. Pri použití 350 kW nabíjačky sú baterky nabité na 80% za 12 minút. Dokonca do budúcnosti sa počíta s 800 kW nabíjačkou. Zaujímavosťou je, že elektromotory nie sú umiestnené pri kolesách, ale uprostred. Také riešenie zabezpečí lepšie rozloženie hmotnosti, ale tiež nebude náprava tak zaťažená.

Čo sa týka hmotnosti, tak Evija váži 1 680 kg. Nie je to málo, no treba brať do úvahy, že novinka vezie so sebou batérie, ktoré sú ťažké.

Lotus Evija

Po dizajnovej stránke vyzerá novinka ozaj dobre. Vpredu nájdeme veľké nasávacie otvory, z ktorých prúdi vzduch troma smermi. Dva bočné otvory chladia elektromotory a ten stredný zasa chladí akumulátory. Vzadu taktiež nájdeme dva obrovské otvory a difúzor.

Interiér minimalistický a moderný. Nájdeme v ňom digitálny prístrojový štít, športové sedadlá a úzku stredovú konzolu.

Vyrobených bude len 130 kusov, pričom cena jedného vozidla je 1,7 milióna libier. Pravdepodobne čoskoro budú všetky vozidlá vypredané.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.