Jaguar XJ so spaľovacím motorom bude čoskoro minulosťou. Nahradí ho elektromobil.

Jaguar XJ so spaľovacím motorom bude čoskoro minulosťou. Nahradí ho elektromobil.

1. júna 2019 0 Od spiatocka.sk

V 70. rokoch minulého storočia britská automobilka Jaguar predstavila luxusnú limuzínu s názvom Experimental Jaguar, teda v skratke XJ. Jednalo sa doslovne o experimentálne vozidlo, pretože Jaguar nevedel ako zapôsobí na zákazníkov, no darilo sa mu a v predaji je do dnes.

V súčasnosti sa predáva generácia X351, ktorá prešla v roku 2009 obrovskou revolúciou. Už nebol v ponuke aristokratický luxusný sedan, ale moderné vozidlo s moderným dizajnom a modernou výbavou. Napríklad vo vozidle bol virtuálny kokpit a to sa píše rok 2009. Lenže rok 2020 bude tiež veľmi revolučný, pretože zmizne z ponuky spaľovací motor a príde čisto elektrická verzia. Túto informáciu zverejnil britský AutoCar, ktorý má zdroje v automobilke. Podľa nich už tento rok zmizne z ponky XJ a príde do ponuky až budúci rok čisto elektrická verzia, ktorá to bude mať namierené priamo proti Tesla Model S, poprípade proti elektrickému Audi A8. Audi tiež len nedávno zverejnilo informáciu, že sa chystá elektrifikovať väčšinu modelov vrátane A8.

Prečo sa takto Jaguar rozhodol? No dôvodov je viacero. XJ sa veľmi málo predáva. V minulom roku bolo v Európe predaných len 1 099 kusov. Napríklad takých Mercedesov triedy S sa v Európe predalo 14 373 kusov. Ďalší dôvod sú emisné normy, ktoré budú musieť spĺňať. Emisie sa budú priemeromvať zo všetkých modelov. Preto Jaguar bude mať v ponuke elektrické vozidlá a najlepšie je elektrifikovať XJ. Však také XF alebo XE nemá význam robiť na elektrický pohon, no XJ bude prvé v triede a predbehne konkurenciu.

Čo sa týka technológie pohonu, tak nie sú zverejnené žiadne informácie, ale pravdepodobne bude nový Jaguar poháňať dvojica elektromotorov s výkonom okolo 500 koní. Dojazd by mal presiahnuť 500 km, možno aj 600.

Každopádne keď už Jaguar má predstaviť budúci rok také auto, tak všetko je schválené a auto pravdepodobne už aj pripravené. Posledný vyrobený kus XJ zíde z pásu 5. júla tohto roku. Potom sa stane minulosťou.