Hybridný DongFeng Fengon E5 má dojazd až 1 150 km. Bude sa predávať aj u nás?

Hybridný DongFeng Fengon E5 má dojazd až 1 150 km. Bude sa predávať aj u nás?

15. januára 2023 0 Od spiatocka.sk

Vozidlá DongFeng sú na Slovensku už známe. Na našom trhu už sú približne dva roky. V ponuke nájdeme benzínové aj elektrické vozidlá. Tieto vozidlá sa vyznačujú najmä priaznivou cenou, ale aj praktickým a luxusne vyzerajúcim interiérom. O tom sme sa mohli presvedčiť v testoch vďaka Peteocars Galanta. V Číne však predstavili praktický a hybridný DongFeng.

Dongfeng

Dongfeng Fengon 580 druhej generácie debutoval v Číne v roku 2022. Auto v hybridnej verzii E5 je schopné prejsť minimálne 1150 km bez zastavenia na čerpacích staniciach. Základná verzia stredne veľkého zástupcu segmentu SUV Dongfeng Fengon poskytuje štandardný preplňovaný motor spojený s automatickou prevodovkou, avšak v Číne pribudne aj hybrid.

Hybridný systém vyvinutý špecialistami sa volá DE-i, jeho autormi sú inžinieri Seres Group, predtým známej ako Sokon Group. Tento podnik čiastočne vlastní koncern Dongfeng a špecializuje sa na výrobu hybridov a elektromobilov pod vlastnou značkou.

Dongfeng

Pod kapotou vozidla je atmosférický benzínový 1,5-litrový motor. Tento spaľovací motor má geometrický kompresný pomer 15,5:1, tepelná účinnosť dosahuje 43%. Výkon motora je 110 koní a krútiaci moment je 135 Nm. Väčšinu času motor pracuje v režime generátora a dodáva energiu do batérie, ktorú je možné nabíjať. Auto sa vyrába s pohonom predných kolies a za otáčanie kolies je zodpovedný elektromotor s výkonom 176 k a krútiacim momentom 300 Nm. Pri nízkych rýchlostiach a v mestskej prevádzke spaľovací motor vyrába iba elektrickú energiu. Keď elektromotor pri vysokých rýchlostiach stráca účinnosť, tak spaľovací motor začne poháňať kolesá cez stály prevod. Podobný hybridný systém poznáme aj z vozidiel Honda, avšak batérie v Hondyle nie je možné dobíjať. Dongfeng tak nemá prevodovku. Batéria umiestnená pod podlahou má kapacitu 17,5 kWh a má zabezpečiť dojazd až 87 kilometrov. Za predpokladu nabitia batérie a plnej palivovej nádrže prejde vozidlo 1 150 km. Maximálna rýchlosť je  165 km/h.

Hybridný DongFeng Fengon E5 sa začne v Číne predávať na jar tohto roku. O začiatku predaja na Slovensku zatiaľ nemáme žiadne informácie, ale je dosť pravdepodobné, že časom sa môže toto vozidlo dostať aj k nám.