Aston Martin DBS 770 Ultimate je rozlúčkový model s motormi V12.

Aston Martin DBS 770 Ultimate je rozlúčkový model s motormi V12.

18. januára 2023 0 Od spiatocka.sk

Rodina superšportov Aston Martin DB11/DBS sa pripravuje na veľkú modernizáciu. Maskované prototypy nových modelov už jazdia po európskych cestách. A už nebudú mať motor V12. Medzitým je pripravená rozlúčková verzia aktuálneho modelu DBS, ktorý sa vyrába od roku 2018. Nový Aston Martin DBS 770 Ultimate je považovaný za najvýkonnejšie auto spoločnosti s motorom vpredu.

Motor V12 5,2 biturbo vlastnej konštrukcie získal nové sacie a zapaľovacie systémy a maximálny plniaci tlak sa zvýšil o 7 %. Vďaka tomu sa výkon zvýšil zo 715 na 770 koní, no krútiaci moment zostal rovnaký 900 Nm. Osemstupňová automatická prevodovka ZF je prekalibrovaná. Rovnako ako základné DBS, aj nová verzia má samosvorný diferenciál a karbón-keramické brzdy.

 

Prekvapivo zostala rovnaká aj dynamická charakteristika. Maximálna rýchlosť je 340 km / h, čas zrýchlenia na „stovky“ je 3,4 s: štandardné DBS má rovnaké parametre. Zaujímavejšie by sa však na trati mal ukázať rozlúčkový Aston Martin DBS 770 Ultimate. V prednej časti karosérie sa objavili ďalšie zosilňovače, ktoré umožnili zvýšiť tuhosť prednej časti o 25 % a celková tuhosť karosérie vzrástla o 3 %. Nový stĺpik riadenia je tiež tuhší ako ten starý. Nakoniec bolo preladené odpruženie a prevodovka riadenia.

Vonku sa DBS 770 Ultimate líši od základného modelu novou kapotou s veľkým centrálnym vzduchovým potrubím, ako aj upravenou sadou karosérie z uhlíkových vlákien (predný splitter, difúzor, prahy dverí atď.). Novinka má taktiež kolesá s priemerom 21 palcov. Vnútri sú rozšírené karbónové dekorácie a nové čalúnenie.

Všetky kusy rozlúčkového modelu Aston Martin DBS 770 Ultimate sú už vypredané. Vyrobených bude len 300 kupé a 199 kabrioletov. Dodávky vozidiel sa začnú v treťom štvrťroku tohto roka.