Človek, ktorý viac relaxuje trpí pri nehode menej.
8. mája 2019Bohužial nehody na cestách sa stávajú každý deň. Niekedy sú len ľahké, no niekedy sú ťažké. Pri ťažších nehodách môže mať človek v tom lepšom prípade väčšie bolesti. Avšak nemeckým vedcom z Fraunhofer Institute sa podarilo zistiť, že oddýchnutý človek má pri nehode menšie bolesti.
Pri bežných crash testoch sa používajú figuríny, na ktorých sa dá zistiť aké následky má nehoda na ľudské telo. Lenže každý človek je iný a teda pri nehode sú následky vždy iné. Práve toto sa snažia vedci v Nemecku rozlíšiť. Na virtuálnych crash testoch skúmajú tuhosť svalstva a účinok nehody na svalstvo. Možno to znie divne, ale tuhosť svalstva hrá pri nehode veľkú úlohu. Ak je človek oddýchnutý, tak jeho svalstvo je uvolnené a tým pádom sú pevnejšie.
Na ľudskom modeli boli skúmané štyri rôzne stavy svalovej tuhosti a ich vplyv na závažnosť poranení čelnej nehode. Ukázalo sa, že tuhosť svalov výrazne ovplyvňuje následky pri nehode a v závislosti od stupňa tuhosti svalstva možno očakávať rôzne zranenia. Taktiež skúmajú, či pri nehode so zapnutým autopilotom telo znesie viac. Vedci sú toho názoru, že pri nehode so zapnutým autopilotom človek neočakáva nehodu. Takže jeho telo je uvolnené. Na druhej strane keď šofér riadi vozidlo, tak nehodu očakáva a je napätý.
Pri tomto výskume pomáha aj známa veta. Opitý veľa znesie. V tomto prípade človek pod vplyvom alkoholu má uvolnené svalstvo, takže má nižšie následky.
Nemeckí vedci po ukončení výskumu plánujú svoje poznatky poskytnúť vývojárom prvkov pasívnej bezpečnosti vo vozidlách.