Cadillac aktualizoval svoj sedan CT5-V.

Cadillac aktualizoval svoj sedan CT5-V.

25. januára 2024 0 Od spiatocka.sk

Po nedávnom facelifte základného sedanu Cadillac CT5, ktorý sa v roku 2023 ukázal ako najpredávanejší Cadillac, prešli plánovanou aktualizáciou aj jeho ostré verzie. V ponuke sú dva výkonné sedany Cadillac CT5-V a šialený Cadillac CT5-V Blackwing. Napriek formálnemu jubileu (tento rok má rýchly Cadillac radu V dvadsať rokov), športové sedany prešli veľmi miernou modernizáciou. Má to však aj svoje výhody.

Rovnako ako pri základnej verzii sú hlavné vonkajšie zmeny sústredené v prednej časti. Ide o nové vertikálne svetlomety s integrovanými „tesákmi“. Navyše CT5-V takmer úplne kopíruje vzhľad svojho bežného prerobeného brata vo verzii Sport, dokonca až do rovnakého dizajnu kolies! Extrémny Blackwing ale získal vlastný nový predný nárazník s uhlíkových vlákien. Paleta farieb karosérie bola doplnená o tri nové metalické farby: Typhoon, Deep Space a Drift.

Hlavnou hviezdou aktualizovaného interiéru je horizontálna 33-palcová obrazovka. Rovnako ako štandardná CT5 kombinuje digitálne prístroje a multimediálny systém. Špeciálne pre športové sedany s písmenom V však vzniklo množstvo aplikácií pre pretekársku jazdu, ktoré zobrazujú dynamické ukazovatele v reálnom čase, pamätajú si ich a dokonca dávajú rady na zlepšenie techniky jazdy. Okrem špecifických funkcií dostal palubný multimediálny systém rozšírenú podporu služieb Google a vlastný adaptívny tempomat SuperCruise. Medzi „fyzickými“ inováciami stojí za to vyzdvihnúť inú jednotku klimatizácie a audio systém AKG.

Technický komponent sedanov nebol zmenený. Cadillac CT5-V je naďalej vybavený motorom V6 3.0 biturbo, jeho výkon zostáva nezmenený (365 k, 549 Nm), ako aj jediná dostupná prevodovka, desaťstupňová automatická. Zadná náprava má elektronicky riadenú uzávierku diferenciálu. Za príplatok je k dispozícii pohon všetkých kolies.

Pokročilý Cadillac CT5-V Blackwing má kompresorom plnený 6,2 V8 (677 k, 893 Nm), ktorý je možno posledným americkým sedanom s V8. Má aj desaťstupňovú automatickú prevodovku, no pohon je striktne na zadnej náprave. Hlavnou novinkou bolo zachovanie manuálnej od Tremec. To je v dnešnej dobe vzácnosť, veď aj Golf GTI prišiel o manuálnu prevodovku a veľký sedan s motorom V8 a tromi pedálmi je naozaj exkluzívny!

Živá premiéra aktualizovaných V-sedanov sa uskutoční 27. januára na pretekárskom maratóne 24 hodín Daytona, kde bude starší Blackwing pôsobiť ako oficiálny safety automobil. Výroba áut sa začne v lete v závode v Lansingu (Michigan), ceny budú oznámené bližšie k tomuto dátumu. Teraz stojí pred facelift CT5-V a CT5-V Blackwing od 51 495 USD a 93 495 USD.