AutoVaz testuje Ladu X-Ray s variátorom CVT a s motorom Nissan

AutoVaz testuje Ladu X-Ray s variátorom CVT a s motorom Nissan

24. novembra 2018 0 Od spiatocka.sk

eshop spiatocka.sk

Modely Lada je momentálne možné kúpiť na ruskom trhu len s 5-stupňovou robotizovanou prevodovkou. Na Slovensku je s touto prevodovkou v ponuke len sedan Vesta, ktorú sme mohli otestovať v redakcii. Lenže 5-stupňový robot nie je bohvie čo. Preradenie je sekavé a rýchlosť prevodovky je tiež pomalá. Preto AutoVaz prišiel s riešením v podobe variátoru CVT.

Zdroj: Vitaliy Yurchak

Ruskému portálu Rossiyskaya Gazeta potvrdil ich zdroj v AutoVaz, že momentálne testujú Ladu X-Ray s variátorom Jatco JF015E a s 1,6 litrovým motorom HR16 (114k) od Nissanu. Tento motor bol používaný pri vývoji X-Ray, ale nakoniec inžinieri použili motor Lada.

Mimochodom o použití variátoru vo vozidlách Lada sa špekuluje už vyše roka, no AutoVaz to odmieta nejako presnejšie komentovať aj keď to nikdy nevylúčil. Aj tak je viac než isté, že k vozidlám Vesta a X-Ray pribudne do ponuky variátor a 1,6 litrový motor od Nissanu. Taktiež by mal byť variátor spárovaný s 1,8 litrovým štvorvalcom Lada. Čo sa týka ceny, tak CVT bude raz tak drahšie než robot. Na Slovensku by Vesta (sedan) stála z CVT asi 14 500€, ale je otázne či sa na náš trh dostane.

Predstavenie X-Ray a Vesty CVT by malo prebehnúť v druhej polovici budúceho roka. Momentálne sa podľa nepotvrdených info čaká na certifikáciu a nastavenie elektroniky čo približne trvá pol roka.

Uvidíme kedy sa AutoVaz k tomuto oficiálne vyjadrí. Skúšali sme kontaktovať tlačové oddelenie AutoVaz Rusku, ale bez odpovede. Ruský kolegovia taktiež nedostali odpoveď. Neostáva nič iné len čakať.

Lada X-Ray a X-Ray Cross sa dá kúpiť aj na Slovensku. Viac info nájdeš v článku tu.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.