Audi predstavilo druhé elektrické SUV E-Tron Sportback.

Audi predstavilo druhé elektrické SUV E-Tron Sportback.

21. novembra 2019 0 Od spiatocka.sk

Nemecká automobilka Audi predstavila minulý rok v septembri svoje prvé elektrické vozidlo E-Tron. Jedná sa o elektrické SUV, ale v dnešnej dobe sú veľmi populárne SUV coupe takže Audi rozširuje svoju ponuku. V poradí druhé elektrické vozidlo je E-Tron Sportback.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Po dizajnovej stránke vyzerá Sportback oveľa agresívnejšie a športovejšie než bežný E-Tron. Predný nárazník má väčšie otvory a ostrejšie hrany. Pri pohľade z boku je vidieť športovejšie línie a najmä mierne klesajúcu strechu od B-stĺpika. Vzadu už nenájdeme toľko športových prvkov. Nachádzajú sa tam LED svetlomety spojené LED pásikom a krídlo na veku batožinového priestoru.

Interiér je totožný ako v E-Tron. Nájdeme v ňom trojicu displejov. Jeden slúži ako digitálny prístrojový štít. Ďalší sa nachádza uprostred palubnej dosky na ovládanie multimediálneho systému. Tretí displej sa nachádza nižšie a slúži na ovládanie sedadiel a klimatizácie.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Vďaka klesajúcej strecha má E-Tron Sportback nižší koeficient odporu vzduchu. V prípade Sportback je to 0,25 a v prípade E-Tron 0,28. Vďaka nižšiemu odporu vzduchu sa zvýšil dojazd o 10 kilometrov. Dĺžka a šírka vozidla zostáva nezmenená oproti bežnému E-Tron, ale E-Tron Sportback je nižší o 13 mm.

Po technologickej stránke je E-Tron Sportback rovnaký. Verzia 50 Quattro má dva elektromotory so spoločným výkonom 313 koní a krútiacim momentom 540 Nm. Batéria má kapacitu 71 kWh a dojazd na jedno nabitie je podľa WLTP 350 kilometrov. Silnejšia verzia 55 Quatro má výkon 360 koní a krútiaci moment 561 Nm. Počas ôsmich sekúnd sa výkon dokáže zvýšiť na 408 koní a krútiaci moment na 664 Nm. Kapacita batérie je 95 kWh a dojazd je 446 kilometrov.

Jedným z charakteristických znakov Audi E-Tron Sportback sú LED svetlá Digital Matrix. Audi používa maticovú optiku LED už niekoľko rokov, ale teraz dosiahla novú úroveň. Srdcom nových svetlometov je čip s mikromirrorovým systémom, ktorého počet presahuje milión kusov. Pomocou elektrostatického poľa môže palubný počítač nakloniť každé malé zrkadlo až 5 000-krát za sekundu.

Aj keď to vyzerá ako nejaké sci-fi, tak tento zložitý systém umožňuje presne nasmerovať lúč svetla. Vďaka tomu sa auto naučilo „vystrihnúť“ autá prichádzajúce oproti z nepretržitého poľa diaľkových svetiel ešte viac, aby nezaslepovalo vodičov. Okrem toho môžu svetlomety premietať rôzne obrázky alebo animácie na cestu alebo stenu.

Minimálna cena Audi E-Tron Sportback bude 71 350€ a prvé kusy majú doraziť na jar 2020.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.