Aehra Sedan je druhý model talianského startupu Aehra.

Aehra Sedan je druhý model talianského startupu Aehra.

19. júna 2023 0 Od spiatocka.sk

Súkromná talianska spoločnosť Aehra sa prvýkrát ohlásila vlani v lete a v novembri ukázala svoj prvý sľubný model, veľký elektrický crossover pod lakonickým názvom Aehra SUV. Pôvodne bolo prisľúbené aj druhé auto, pripravené je až teraz, ale vo formáte konceptu.

Elektromobil Aehra Sedan vznikol na rovnakej platforme a podľa rovnakých vzorov ako crossover. Obe autá navrhol bývalý šéfdizajnér Lamborghini Filippo Perini. Zachované je aj usporiadanie s interiérom posunutým dopredu a celkový štýl karosérie z uhlíkových vlákien. Dokonca aj dĺžka (5,1 m) a šírka (2,0 m) oboch áut sú identické, ale sedan je výrazne nižší ako crossover: 1,43 m oproti 1,64 m.

Všetky štyri dvere sa zdvíhajú smerom hore. Interiér so štyrmi samostatnými sedadlami pojme aj veľmi vysokých jazdcov a premení sa na kino. V interiéri sa nachádza široký displej, ktorý je v dopravnom režime zapustený do útrob palubnej dosky, ale dá sa vytiahnuť a premeniť na obrovský televízor. Bočné a vnútorné spätné zrkadlá sú nahradené obrazovkami a namiesto stredovej konzoly je nainštalovaný ďalší displej. To všetko sa presunulo z crossoveru.

Technické informácie sú zatiaľ veľmi približné. Aehra Sedan s hmotnosťou tesne pod dve tony má tri elektromotory s celkovým výkonom 750-820 koní. Plné nabitie batérie s kapacitou 120 kWh by malo stačiť na 800 km jazdy. Zmluva na dodávku batérií s prevádzkovým napätím do 925 voltov bola uzavretá s rakúskou spoločnosťou Miba Battery Systems. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 265 km/h.

Kľúčovým trhom pre Aehru by sa mala stať Amerika, preto sa orientačné cenové rozpätie uvádza v dolároch, od 160 do 180 tisíc. Sedan a crossover by sa mali dostať na trh súčasne, no dodávky sériových áut začnú až v roku 2026 (hoci pôvodne bol ohlásený rok 2025) a miesto výroby zatiaľ nie je určené.