Vozidlá Toyota budú mať systém, ktorý zabráni zámene brzdového a plynového pedála.

Vozidlá Toyota budú mať systém, ktorý zabráni zámene brzdového a plynového pedála.

13. augusta 2019 0 Od spiatocka.sk

V dnešnej dobe máme vo vozidlách množstvo asistenčných systémov, ktoré zvyšujú bezpečie vo vozidle, ale aj spríjemňujú vedenie vozidla. Lenže určite poznáš situáciu, keď si šofér pomýli brzdový pedál s plynovým. V takom prípade auto namiesto brzdenia zrýchli a môže nastať vážna situácia. Však len pár rokov dozadu na jednom tuning zraze si vodička pomýlila brzdu s plynom a narazila do divákov. Toyota chce takému prípadu zabrániť.

Nový systém, ktorý zabráni zámene pedálov nedovolí vozidlu zrýchliť pri prudkom stlačení plynového pedála. Možno si hovoríš, že ak budem potrebovať zrýchliť, tak auto to nedovolí. Inžinieri mysleli aj na toto. Stlačenie plynového pedálu pri potrebe zrýchlenia také prudké ako pri prudkom brzdení. Systém by mal vedieť rozpoznať rýchlosť stlačenia plynového pedála a na základe toho sa rozhodnúť či vodič chce zrýchliť alebo si pomýlil brzdový pedál. Otázne je ako bude systém fungovať v praxi. To ukáže až čas.

Tento nový systém bude v ponuke zatiaľ len na japonskom trhu a bude sa montovať na žiadosť klienta za 50 000 jenov čo je asi 472 dolárov. Najčastejšie tento systém bude umiestnený v hybridných vozidlách. Vieš prečo? Tieto vozidlá si v Japonsku najčastejšie kupujú dôchodci. Práve dôchodci v Japonsku kvôli svojej nepozornosti spôsobia veľmi veľa nehôd. Podľa japonskej polície na ich cestách v roku 2018 zomrelo až 460 ľudí kvôli nepozornosti dôchodcov. Dokonca v japonsku rozmýšľajú, že šoféri nad 65 rokov budú musieť mať vo vozidle povinne asistenčné systémy, ktoré zabránia nehode.

 

Myslíš si, že aj na Slovensku by mali mať šoféri nad 65 rokov povinne v aute asistenčné systémy?