Vozidlá Tesla Model S a Model X dostali štandardné verzie s nižším výkonom a cenou.

Vozidlá Tesla Model S a Model X dostali štandardné verzie s nižším výkonom a cenou.

16. augusta 2023 0 Od spiatocka.sk

Tesla v tichosti rozšírila škálu svojich veľkých modelov, liftbacku Model S a crossoveru Model X. Pripomeňme, že po modernizácii v roku 2021 boli obe autá ponúkané len v dvoch verziách. A to dvojmotorová verzia Long Range a šialený troj-motor Plaid. Teraz k tejto ponuke pribudla tretia možnosť s názvom Standard Range, ktorá sa stala základom.

K návratu k pohonu zadných kolies nedošlo. Štandardné S a X majú stále pohon všetkých kolies s dvoma elektromotormi. Ich celkový výkon sa však znížil zo 679 koní pre verzie Long Range až na 498 koní (Model S) a 503 koní (Model X). V súlade s tým sa zvýšil čas zrýchlenia na 60 míľ za hodinu (97 km/h). Pre model S z 3,1 na 3,7 sekundy a pre X z 3,8 na 4,4 sekundy. Najvyššia rýchlosť je stále rovnaká, 240 km/h pre liftback a 249 km/h pre crossover.

Napokon sa v súlade s názvom znížil aj dojazd na jedno nabitie. Tesla Model S Standard Range dokáže prejsť až 515 km a Model X Standard Range až 433 km (pre verzie Long Range – 652, resp. 560 km). Je ale zaujímavé, že všetky „zjednodušenia“ sa zdajú byť vykonané na softvérovej úrovni, to znamená, že verzie Standard Range a Long Range majú úplne rovnaký hardvér. Tesla to zatiaľ nepotvrdila, no v prospech tohto záveru hovorí nezmenená pohotovostná hmotnosť 2 068 kg pre Model S a 2 335 kg pre Model X. Tesla minimálne nemenila batériu.

V Amerike sú už verzie Standard Range dostupné na objednávku a dodávajú ich v októbri a sú hneď o desaťtisíc dolárov lacnejšie ako verzie Long Range. Liftback stojí 78 490 dolárov a crossover 88 490 dolárov. To by malo zvýšiť dopyt po starších modeloch S a X, keďže už piaty rok po sebe štvrťročný predaj tejto dvojice nepresahuje 20 000 áut. Napríklad v druhom štvrťroku tohto roka sa predalo spolu 19 225 áut Model S a Model X. To je veľa, ale len 4,1 % z celkového predaja elektromobilov Tesla.

Tesla