Vozidlá Tesla Model S a Model X dostali nový dizajn a okrúhly volant.

Vozidlá Tesla Model S a Model X dostali nový dizajn a okrúhly volant.

13. marca 2023 0 Od spiatocka.sk

Liftback Model S slúži jedenásť rokov, SUV Model X osem a teraz tieto dva tvoria len 5 % predaja elektromobilov Tesla (v minulom roku 66 705 áut). Ale modely S a X sú stále najprestížnejšie, najvýkonnejšie a najdrahšie v rade pre, takže spoločnosť pokračuje v ich modernizácii. Posledná veľká aktualizácia rebehla pred dvoma rokmi a na jej pozadí sa súčasné vylepšenia zdajú byť skromné. Ale stále dôležité.

Hlavné je, že na starších modeloch sa objavila nová generácia palubnej elektroniky pod všeobecným názvom Hardware 4. Táto architektúra obsahuje výkonnejší procesor Samsung Exynos, vylepšené fotoaparáty (navyše ich je viac) a nový radar Phoenix. Práve pod Hardware 4 sa ostrí dlho očakávaná aktualizácia (verzia 11) softvéru pre FSD (Full Self-Driving) autopilota, hoci pôjde aj na už vydané Tesly s rovnakou elektronikou. Kým sa však verzia 11 spolieha len na vybraných používateľov, plné vydanie sa opäť odkladá a samotný systém FSD má stále status Beta.

Tesla Model X

Tesla Model X

Čo sa týka ďalších noviniek, najvýraznejší je návrat obvyklého okrúhleho volantu. V roku 2021 sa na všetky modely S a X začal montovať skrátený volant, ktorý len predznamenal blížiaci sa vzhľad autopilota. Samotný systém FSD sa však oneskoril a mnohí zákazníci boli s takýmto volantom nespokojní. V tuningovom priemysle sa objavilo mnoho návrhov na inštaláciu normálnych volantov na Tesly. Teraz túto možnosť ponúkla aj samotná spoločnosť. Okrúhly volant je možné bez príplatku objednať namiesto “futuristického” volantu.

Najvýkonnejšie verzie Plaid majú nové tepelne odolnejšie brzdové doštičky. Farbu karosérie Multi-Coat Red nahradila sýtejšia, tmavšia ultra červená, s príplatkom stúpajúcim z 2 500 na 3 000 dolárov. Základnou (bezplatnou) farbou ostáva biela, za 1 500 dolárov sa stále ponúka čierna, modrá a strieborná. Napokon, liftback Tesla Model S má novú sklenenú strechu, ktorá je tenšia a ľahšia ako tá predchádzajúca, prepúšťa (ako sa uvádza) päťkrát viac svetla a zároveň má rovnakú úroveň ochrany pred ultrafialovými lúčmi.

Tesla Model S

Najlepšie na tom je, že staršie Tesly klesli na cene. Model S liftback o 5 000 dolárov a SUV Model X o 10 000 dolárov. Základné dvojmotorové verzie (679 k) teraz v USA stoja 90 000 a 100 000 USD, zatiaľ čo trojmotorové modifikácie Plaid (1 034 k) stoja za kus 110 000 USD.