Vozidlá Škoda Kamiq a Scala prešli faceliftom. Aké zmeny dostali?

Vozidlá Škoda Kamiq a Scala prešli faceliftom. Aké zmeny dostali?

2. augusta 2023 0 Od spiatocka.sk

Tieto súvisiace modely uzreli svetlo takmer súčasne. Hatchback Škoda Scala debutoval v decembri 2018 a Škoda Kamiq sa k nemu pridala vo februári 2019. Oba stroje sú postavené na platforme MQB-A0, majú podobné rozmery, rovnakú výbavu a podobný pohon. A na ich príklade je veľmi jasne vidieť zaujatosť trhu voči crossoverom: ak Scala za celý čas našla 230 tisíc kupujúcich, potom Kamiq si našiel 351 tisíc nových majiteľov. Teraz prešli plánovanou modernizáciou dve Škodovky súčasne.

Škoda Kamiq

Škoda Kamiq
Škoda Scala
Škoda Scala
Majú tiež rovnaký faceliftový program, hoci jednotlivé „črty dizajnu“ sú zachované. Obe autá dostali novú mriežku chladiča, iné nárazníky a nový dizajn svetiel. Scala, ako predtým, má jednoblokové svetlomety (ich výška je mierne znížená) a Kamiq sa chváli dvojposchodovými svetlometmi.

Škoda Scala

Škoda Scala
Škoda Scala
Škoda Scala

Za príplatok pre oba modely sú po prvý raz ponúkané maticové svetlomety, aj keď pomerne jednoduché. Ďalšou novinkou je možnosť si kúpiť elektrický pohon piatych dverí mávnutím nohy pod nárazníkom. Dizajn kolies bol prepracovaný, s kolesami s priemerom od 16 do 18 palcov pre Scala a 17 alebo 18 palcov pre Kamiq.

Škoda Kamiq

Škoda Kamiq

Škoda Kamiq

Škoda Kamiq

V ponuke motorov nie je nič nové. V priebehu rokov výroby modelov Scala a Kamiq sa ponuka zmenšila. Turbodiesel 1,6 TDI bol odstránený už v roku 2020, plynový motor 1,0 G-Tec zmizol v roku 2022 a výkonná Scala Edition S s motorom s výkonom 190 koní bola vyrobená až v roku 2021. Teraz sú teda obe Škodovky ponúkané len s dvoma benzínovými turbomotormi, ktoré boli modernizované na verziu evo2. Hybridy nie sú žiadne v ponuke.

Škoda Scala Monte Carlo

Základný trojvalec 1.0 TSI (95 k) je spojený iba s päťstupňovou manuálnou prevodovkou. Jeho výkonnejšia verzia (115 k) a 1,5 TSI (150 k) sú spojené so šesťstupňovou „manuálnou“ aj so sedemstupňovým DSG. Pre obe vozidlá je len pohon predných kolies. Okrem štandardného podvozku sú k dispozícii možnosti s balíkom pre zlé cesty a „športovým“ odpružením (pri Scala je svetlá výška znížená o 15 mm, u Kamika o 10 mm).

Škoda Kamiq Monte Carlo

V Európe sa predaj modernizovaných áut začne na jeseň.