V Amerike bolo predstavené nové Subaru Impreza.

V Amerike bolo predstavené nové Subaru Impreza.

20. novembra 2022 0 Od spiatocka.sk

Impreza má 30 rokov! Prvá generácia modelu uzrela svetlo sveta v novembri 1992 a debut sa odohral takmer súčasne v Japonsku a Spojených štátoch. Premiéra novej Imprezy šiestej generácie sa konala iba na americkej pôde v rámci autosalónu v Los Angeles. Ten je dlhodobo prioritným trhom pre celú spoločnosť, hoci dopyt po Imprezách tu rýchlo klesá. Američania donedávna kupovali 70- až 80-tisíc áut ročne, no minuloročný výsledok bol len 35-tisíc kusov.

Subaru Impreza 2023

Zatiaľ bol predstavený len päťdverový hatchback a v podstate sme toto auto už videli. V septembri sa skutočne ukázalo SUV Subaru Crosstrek, ktoré sa od Imprezy tradične líši iba odpružením a vonkajšou karosériou. Všetky vylepšenia a inovácie sa teda dostali na tieto stroje súčasne a mnohé z nich už boli testované na príbuzných modeloch Subaru WRX a Levorg .

Nový hatchback je ďalšou evolúciou predchádzajúceho modelu modelu 2016. Modernizovaná platforma SGP (Subaru Global Platform) má tuhší základ karosérie a pri jej výrobe sa výrazne zväčšila dĺžka lepených spojov. To všetko umožnilo zvýšiť torznú tuhosť karosérie o 10%, ako aj zlepšiť zvukovú izoláciu kabíny. Posilňovač riadenia s elektrickým pohonom namontovaným na hrebeni je teraz takmer rovnakáýako u športového sedanu WRX.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Dizajn bol prepracovaný a LED svetlomety sú teraz štandardom v základe. Celkové rozmery a proporcie auta sa ale veľmi nezmenili. Dĺžka zostala úplne rovnaká (4475 mm), ako aj rázvor (2670 mm). Hatchback sa rozšíril o 3 mm (1781 mm) a je o 25 mm vyšší (1481 mm). Rovnako ako predtým, rôzne verzie majú kolesá s priemerom 16 až 18 palcov.

Nový interiér je v podstate rovnaký ako pri modeloch WRX a Levorg, aj keď Impreza nemá virtuálne prístroje, ktoré sú na zozname príplatkovej výbavy. Základný multimediálny systém má sedempalcovú obrazovku a drahšie verzie majú veľký vertikálny displej s uhlopriečkou 11,6 palca. Sústreďuje sa v ňom ovládanie klimatizácie a ďalších nastavení auta, nechýba bezdrôtové prepojenie rozhraní Android Auto a Apple CarPlay. Vrcholná verzia je vybavená desaťreproduktorovým audiosystémom Harman/Kardon.

Klimatizácia teraz spolupracuje so snímačmi prítomnosti cestujúcich, a ak je v kabíne iba vodič, elektronika znižuje účinnosť klimatizačného systému v priestore pre cestujúcich. Impreza vie upozorniť aj na deti ponechané na zadnom sedadle (žiaľ, takéto prípady nie sú ojedinelé).

Už v základnej verzii sa nachádza systém EyeSight novej generácie, známy zo starších modelov. K predošlým dvom šošovkám pod čelným sklom pribudla tretia, namontovaná v strede. Spoločnosť tvrdí, že táto monokamera rýchlejšie rozpoznáva cyklistov a chodcov. Elektrický posilňovač bŕzd umožňuje elektronike začať spomaľovať rýchlejšie a silnejšie.

Subaru Impreza 2023

Na americkom trhu bude mať Subary Impreza vo verziách Base a Sport rovnaký dvojlitrový boxer ako doteraz. Produkuje 154 koní a 197 Nm. A oživená vrcholná verzia Imprezy RS je vybavená motorom 2,5 (185 k, 241 Nm), ktorý sa predtým spoliehal len na staršie modely.

V americkom sortimente už nie je manuálna prevodovka, všetky modifikácie majú variátor Lineartronic. Vo verziách Sport a RS má osem pevných pseudoprevodov, ktoré sa dajú radiť pádlami na volante. Rovnaké verzie sú postavené na systéme SI-Drive s viacerými režimami jazdnej elektroniky. A samozrejme, Impreza je štandardne vybavená pohonom všetkých kolies teraz so systémom riadenia vektora ťahu pomocou štandardných bŕzd (takúto nadstavbu mal predtým iba model WRX).

Na americkom trhu sa nový hatchback Subaru Impreza objaví na jar. Do tej doby spoločnosť zverejní špecifikácie pre ďalšie trhy, kde budú existovať vlastné sady pohonných jednotiek a úrovní výbavy.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.