Úpravca ABT predstavil veľmi agresívne Lamborghini Urus.

Úpravca ABT predstavil veľmi agresívne Lamborghini Urus.

30. septembra 2023 0 Od spiatocka.sk

Nemecká spoločnosť ABT Sportsline, pomenovaná po zakladateľovi Johannovi Abtovi sa venuje tuningu áut značky Volkswagen už viac ako tridsať rokov, pripravila však jedno zo svojich najbrutálnejších áut. SUV Lamborghini Urus Performante prešlo komplexnou revíziou: nová verzia sa nazýva Scatenato, teda v taliančine „divoké“. Vyrobí sa 99 týchto áut.

Zvonku sa Urus Scatenato vyznačuje masívnou a vyvinutou súpravou karosérie: splitter, mriežky vzduchových kanálov na kapote, kryty zrkadiel, predĺženia blatníkov, spojler a ďalšie prvky sú vyrobené z uhlíkových vlákien. Vzadu sú štyri rúrky nového výfukového systému z titánu. Štúdio ABT zmenilo aj kolesá: na prednej náprave sú kolesá širokými pneumatikami s rozmerom 285/35 ZR23 a na zadnej 325/30 ZR23, aj keď rovnaké parametre sú dostupné aj pre továrenský Urus. Sedadlá, palubná doska, volič prevodovky – to všetko je tiež zdobené uhlíkovými vláknami. Niekoľko dekoratívnych prvkov s nápisom „1 of 99“ pripomína exkluzivitu Scatenato.

Teraz o najzaujímavejšej časti. V štvorlitrovom motore V8 boli vymenené turbodúchadlá a medzichladič a upravený je aj softvér. Ak motor Urus z výroby produkuje 666 koní, tak po zásahu ABT výkon narástol na 810 koní. Žiaľ, ďalšie špecifikácie neboli zverejnené. Dá sa však predpokladať, že čas zrýchlenia na „stovku“ sa skrátil (3,3 s pre továrenskú verziu Performante).

Originál Urus stojí približne od 230-tisíc eur a s takýmto tuningovým balíkom sa jeho cena môže zdvojnásobiť. Samotný kit od ABT sa odhaduje na 179-tisíc eur plus doplatok za inštaláciu a úplnú legalizáciu (v Nemecku). Je dôležité, aby po takýchto úpravách zostala zachovaná továrenská záruka na auto.