Toyota predstavila úplne nový Yaris. Od predchodcu sa odlišuje úplne vo všetkom.

Toyota predstavila úplne nový Yaris. Od predchodcu sa odlišuje úplne vo všetkom.

16. októbra 2019 0 Od spiatocka.sk

Predchádzajúca tretia generácia Yaris je na trhu už od roku 2011, teda dlhých 8 rokov. Po takej dlhej dobe je samozrejmosťou príchod novej generácie a Toyota práve dnes predstavila štvrtú generácie tohto mestského vozidla.

Nová Toyota Yaris je ako prvé vozidlo postavené na novej platforme GA-B. Táto platforma prináša lepšiu tuhosť, nižšiu hmotnosť, lepšie jazdné vlastnosti, ale aj viac miesta v interiéri. Presnejšie je Yaris vďaka novej platforme o 50 kg ľahší, tuhosť sa zvýšila o 30% a ťažisko bolo znížené o 15 mm. Čo sa týka rozmerov, tak novinka meria na dĺžku 3 940 mm, na šírku 1 695 mm a na výšku 1 500 mm. Rázvor kolies je 2 550 mm.

Ak sa presunieme k dizajnu, tak nový Yaris je doslova nový. Už na prvý pohľad je jasné, že sa jedná o novú verziu. Predná maska vyzerá agresívne a zasahuje až do nárazníka. Hneď vedľa nájdeme LED svetlomety s agresívnym dizajnom. Pri pohľade z boku si môžeš všimnúť celkom peknú líniu, ktorá začína opticky dlhou kapotou, jemne sa zvyšujúcou strechou a končí ostro klesajúcou strechou. Zadná časť už pôsobí tak jednoducho. Nájdeme na nej nové svetlomety, jednoduchý nárazník a krídlo na veku batožinového priestoru.

Interiér sa riadi heslom menej je viac. Nájdeme v ňom 10″ dotykový displej uprostred palubnej dosky. Nižšie sa nachádza ovládanie klimatizácie a to je všetko. Palubná doska je čistá, uhladená, no treba uznať, že vyzerá super. Okrem toho nájdeme v interiéri veľký farebný displej integrovaný do budíkov, ambientné osvetlenie a bezdrôtové nabíjanie smartfónov.

Čo sa týka motorov, tak v základe nájdeme 1,0 litrový benzín. Ďalší v ponuke bude 1,5 litrový benzín a hybridný pohon, ktorý zahŕňa 1,5 litrový trojvalec a elektromotor. Spaľovacie motory môžu byť spárované s manuálnou prevodovkou alebo s variátorom CVT.