Toyota GR86 dostáva špeciálnu edíciu k výročiu. Subaru BRZ dostáva verziu STI.

Toyota GR86 dostáva špeciálnu edíciu k výročiu. Subaru BRZ dostáva verziu STI.

25. septembra 2023 0 Od spiatocka.sk

Dvojičky Toyota GR86 a Subaru BRZ súčasne získali nové špeciálne verzie pre japonský trh, hoci ich témy a obsah sa ukázali byť odlišné. Začnime Toyotou. Tento rok si pripomíname 40. výročie legendárnej rodiny športových vozidiel s pohonom zadných kolies AE86 a spoločnosť sa rozhodla osláviť toto výročie. Spolu so športovou divíziou Gazoo Racing, postavenou na kupé Toyota GR86 RZ (najbohatšia konfigurácia z troch), vznikla špeciálna verzia GR86 RZ 40th Anniversary Limited, ktorej výroba bude obmedzená na 200 kusov.

Toto kupé je ponúkané s výberom z dvoch farieb karosérie (červená a biela). Dvere zdobia čierne polepy, kontrastné sú aj kryty zrkadiel, spojler a kľučky dverí a 18-palcové kolesá sú tmavosivé. Interiér verzie 40th Anniversary možno odlíšiť čierno-červeným lemovaním, znakom na palubnej doske a značkovými koberčekmi.

Zároveň bola prepracovaná výbava hlavných verzií kupé GR86. Počnúc „priemernou“ konfiguráciou SZ sú za príplatok ponúkané vylepšené brzdy Brembo a špeciálne tlmiče Sachs. To všetko majú jubilejné autá štandardne. Okrem toho boli prepracované nastavenia systému kontroly stability VSC a plynového pedála. Systém sledovania mŕtveho uhla, ktorý bol predtým zahrnutý len v najdrahšej konfigurácii RZ, je teraz možné objednať za príplatok k „priemernej“ SZ. Pohonná jednotka sa nezmenila: 2,4-litrový atmosférický plochý štvorvalec (235 k) je spárovaný so šesťstupňovou automatickou alebo manuálnou prevodovkou.

Objednávky na kupé Toyota GR86 RZ 40th Anniversary Edition budú otvorené od 26. septembra do 9. októbra, no nakoniec sa vyberie 200 kupujúcich formou lotérie, ktorá sa uskutoční 25. októbra. Cena auta s manuálnou prevodovkou je 3 milióny 822 tisíc jenov a s automatickou prevodovkou je to 3 milióny 920 tisíc jenov. Dodávky sa očakávajú vo februári 2024.

Nová verzia Subaru BRZ kupé sa volá STI Sport. Jeho výroba nie je obmedzená a spoločnosť sa neuchýli k lotérii. Hlavnými znakmi samotného auta sú predné tlmiče Hitachi Astemo SFRD, upravené zadné vzpery a zosilnené ventilované brzdy Brembo so zlatými strmeňmi. Koniec koncov, predpona STI Sport Subaru vždy znamenala vylepšenia podvozku, nie motora. Motor zostal štandardný.

Medzi vonkajšie prvky novej verzie patria aj 18-palcové kolesá a čierny dekor (kryty zrkadiel, anténa). V interiéri sú okrem exkluzívneho čierneho a bordového čalúnenia sedadiel tmavé plastové lemy a červené tlačidlo zapaľovania. Za kupé Subaru BRZ STI Sport s manuálnou prevodovkou si vypýtajú 3 milióny 762 tisíc jenov, s automatickou prevodovkou 3 milióny 817 tisíc jenov. Dátum začiatku dodávok zatiaľ nebol oznámený.