Toto je veľká a nová čisto elektrická Kia EV9.

Toto je veľká a nová čisto elektrická Kia EV9.

16. marca 2023 0 Od spiatocka.sk

Pre nadchádzajúci rad elektrických vozidiel si Kia vyhradila množstvo nenáročných indexov od EV1 po EV9. Ako prvá prišiela na trh pred dvoma rokmi Kia EV6 a až teraz je hotový druhý model, vlajkové SUV Kia EV9, určené najmä pre americký trh.

Zatiaľ ide o najväčší model na elektrickej modulárnej platforme E-GMP Hyundai Motor. Presné rozmery ešte neboli zverejnené, ale približné parametre ukázal koncept z roku 2021. Dĺžka pod päť metrov, šírka viac ako dva metre a rázvor okolo 3,1 m. Brutálny štýl toho auta prešiel do sériového elektromobilu s minimálnymi zmenami. Pokiaľ sa nezvýši sklon čelného skla a nenainštaluje sa obvyklé osvetľovacie zariadenie.

Kia EV9 má tri rady sedadiel a platforma elektrického vozidla s batériou pod spodkom umožnila vyrovnať podlahu v kabíne a otvorila nové možnosti transformácie. V šesťmiestnej verzii možno samostatné sedadlá v druhom rade otočiť proti smeru jazdy, ako plnohodnotné minivany alebo mikrobusy. A pre pohodlie nastupovania a vystupovania sa sedadlá otočia o 90 stupňov smerom k dverám.

GMP poskytuje 800-voltový elektrický systém a jednosmernú nabíjačku s výkonom až 350 kW. Predbežné špecifikácie sú nasledovné. Základná verzia s pohonom zadných kolies bude mať elektromotor s výkonom 203 koní a 339 Nm, dojazd na jedno nabitie je 350 alebo 470 km v závislosti od kapacity batérie. Vozidlá s pohonom všetkých kolies budú mať dva motory s celkovým výkonom 406 k, krútiaci moment 515 Nm pre „stredné“ možnosti a 651 Nm pre najvyššiu verziu. Dojazd -390-420 km.

Úplný debut vozidla Kia EV9 so všetkými detailmi prebehne koncom marca. A predaj áut by sa mal začať v lete. V USA je dokonca približné rozpätie cien od 56-tisíc do 73-tisíc dolárov.