Toto auto sa vracia späť o 20 rokov a bude ho milovať asi každý motorista.

Toto auto sa vracia späť o 20 rokov a bude ho milovať asi každý motorista.

5. augusta 2020 0 Od spiatocka.sk

V dnešnej modernej dobe nájdeme v autách veľa modernej technológie, preplňované motory, automatické prevodovky a mnoho ďalšieho. Sú to síce dobré veci, ale zábavné kazí to radosť z jazdy. Toto si uvedomuje aj autor legendárneho vozidla McLaren F1 a preto vytvoril auto podľa svojich predstáv.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Gordon Murray je autor McLaren F1 a zakladateľ Gordon Murray Automotive (GMA). Táto spoločnosť predstavila hyperšport s názvom T.50.

Po dizajnovej stránke vyzerá T.50 veľmi zaujímavo. Dizajn je jednoduchý bez zbytočných ostrých hrán, no zároveň je športový. Predná časť mi veľmi pripomína McLaren F1. Nesmú chýbať ani dvere otvárateľné dohora. Vzadu sa nachádza dvojica výfukov a medzi nimi ventilátor. Tento ventilátor nasáva prichádzajúci vzduch zo strechy, zdola a zozadu. Systém má vstavané tlmiče, ktoré nastavujú prietok na požadovaný vektor. Okrem toho je vozidlo schopné automaticky nastaviť rýchlosť ventilátora podľa aktuálnej situácie. V závislosti od požiadaviek môže systém zvýšiť prítlak o 50%, znížiť aerodynamický odpor o 12,5% alebo zlepšiť účinnosť chladenia motora. Navyše údajne zvyšuje výkon motora o 50 k. a znižuje brzdnú dráhu z 240 km / h na 10 metrov.

Motor je taktiež veľmi zaujímavý. V dnešnej dobe plnej malých a preplňovaných motorov je tento motor veľmi výnimočný. Jedná sa o atmosférický 3,9-litrový dvanásťvalec Cosworth s výkonom 663 koní a krútiacim momentom 467 Nm. Štartér generátor môže na chvíľu zvýšiť výkon až na 710 koní. Poháňané sú zadné kolesá cez 6-stupňovú manuálnu prevodovku. S váhou 986 kg sú to zaujímavé parametre.

Toto povedal Gordon Murray k motoru:

Aby bol motor skutočne vynikajúci, musí mať správny výkon, rýchlu reakciu, úžasný zvuk, dobrý krútiaci moment a musí byť atmosférický. Z týchto dôvodov nikdy nebude v T.50 nič iné ako V12. 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Firma GMA uviedla, že nebude merať zrýchlenie ani maximálnu rýchlosť. Na tieto údaje čakať nemusíme.

Cena GMA T.50 bude 2,36 milióna britských libier a výroba začne v roku 2022. Spoločnosť bude každú objednávku vozidla diskutovať so zákazníkom.

GMA T.50