Test: Maserati Levante S, 430 koní mu svedčí viac (Video)

Test: Maserati Levante S, 430 koní mu svedčí viac (Video)

21. mája 2017 0 Od spiatocka.sk

Auto na test zapožičala spoločnosť DS Plus s.r.o., oficiálny importér Maserati.

Nedávno som testoval Maserati Levante, ktoré spaľovalo naftu. Jazdilo výborne. Lenže v ponuke je aj verzia S s poriadnou porciou koní pod kapotou. Čiže keď jazdilo Levante výborne s dieslom, tak ešte lepšie bude jazdiť s výkonným benzínom. Lenže jedine ako sa o tom presvedčiť, je to skúsiť.

Levante vyzerá super a ukazuje svoju dravosť. No na verzii S mi hneď padli do očí športové kotúče a väčšie kolesá. Ináč vyzerá totožne ako diesel. Ale prejdime už k jazde a motoru

Tento taliansky kráľ má rozloženú váhu 50:50 a ťažisko je najnižšie v triede. Presnejšie 610 mm nad zemou. Dôležitá súčasť je samozrejme aj motor. Pod dlhou kapotou je 3,0 litrový prepĺňaný šesťvalec s výkonom 430 koní a krútiacim momentom 580 Nm. Výkon sa prenáša cez 8-stupňovú prevodovku ZF na obe nápravy. Presnejšie 90% na zadnú a 10% na prednú. Samozrejme keď sa zadok začne smykať, tak systém vie za 150 milisekúnd poslať výkon dopredu. Na stovku vystrelí za 5.2 sekundy a maximálna rýchlosť je 264 km/h. Ale presuňme sa k jazde. Dosť bolo čísel.

Hneď ako začínam jazdu cítim, že Levante S je športovejšie ako Levante Diesel. Riadenie je o dosť tuhšie, brzdy sú silnejšie a pruženie je o niečo tvrdšie. Pruženie pôsobí tvrdšie aj možno kvôli 21″ kolesám. Ale nieje to žiadny extrém. Nerovnosti filtruje tiež dobre. Dokonca som prešiel rýchlejšie cez „retardér“ a pruženie ho odfiltrovalo na jedničku. Lenže práve orechové začína keď zapnem športový režim 2. Podvozok stvrdne, riadenie stuhne, reakcia na plyn je ostrejšia a cítim sa ako v poriadnom športovom aute. Auto ide tam kde chcem, zostáva stále na ceste a nerozhádžu ho ani naše slovenské nerovnosti. Zrazu začínam zabúdať, že som v SUV, ktoré váži 2,1 tony. Brzdy na tak ťažké auto brzdia perfektne. Davkujú sa super a na pedál netreba príliš tlačiť.

Motor pri kľudnej jazde nedáva o sebe vedieť. Ide potichu a na diaľnici pri trochu vyššej rýchlosti je v interiéri ticho. Pri bežnej jazde je kultivovaný a dá sa sním krásne pohodlne jazdiť. Lenže, keď poriadne pritlačím na plyn, auto sa okamžite ženie vpred. Treba dávať veľký pozor na rýchlosť lebo s Levante S prísť o vodičský nieje žiaden problém. Spotreba udávaná výrobcom je 10.9 l/100km. Táto spotreba pri normálnej jazde je aj reálna. Presnejšie 11-14 l/100km. Lenže pri špotrovej jazde mi palubný počítač ukázal 20,9 l/100km. Vzhľadom na to, že sa išlo stále na plno to nieje veľa. Určite poteší aj zvuk motora. Ten je počuť krásne aj vo vnútri, ale aj z výfukov ide jedna krásna symfónia. Však počúvni.

8-stupňová prevodovka radí rýchlo. Taktiež vie byť príjemným spoločníkom pri kľudnej jazde. Radiť sa dá aj manuálne pádlami pod volantom. Pádla sú trochu väčšie a prekážajú pri obsluhe smeroviek alebo stieračov. Na to si bude treba zvyknúť.

Najviac čo musím na kráľovi SUV vychváliť je ESP. Kvôli legislatíve sa nedá vôbec vypnúť. Lenže konštruktéri na to mysleli a napadla ich jedna špecialitka. Systém monitoruje ako veľmi je vozidlo zaťažené. Ak systém zaznamená menšiu váhu vo vozidle, čo znamená približne dvoch ľudí a nejakú batožinu, vôbec nezasahuje do jazdy. Samozrejme ak by sa to extrémne preháňalo určite by zasiahol. No my sme boli v aute traja a vôbec nezasiahol. Pri jazde v kruhovom objazde a aj pri jazde v zákrute mi nič nezasahovalo do mojej radovánky. Každé okamžité pridanie plného plynu sprevádza okamžitá akcelerácia. A je jedno aká je práve situácia. Kráľ vždy okamžite poslúcha môj povel a ide kde chcem aj akceleruje kedy chcem. A takto by to malo byť. Nechcem predsa aby elektronika zasahovala do jazdy. No keď systém zaznamená, že je auto viac zaťažené, zasahuje častejšie. Len toto som nemal možnosť skúsiť.

Na záver musím poznamenať, že taliansky inžinieri dokázali spraviť výborne športové SUV. Na ceste jazdí na jedničku. A mimo cesty to určite nebude problém. Nájazdový uhol je 22 stupňov, prejazdový 20 stupňov. Vo vode dokáže brodiť až polmetrovou hĺbkou a svetlá výška dokáže byť 250 mm.