Tesla vedie v antihodnotení nehôd so zapnutým autopilotom.

Tesla vedie v antihodnotení nehôd so zapnutým autopilotom.

16. júna 2022 0 Od spiatocka.sk

Asi 70 % nehôd zahŕňajúcich autá s aktivovaným systémom poloautopilota/autopilota sú elektrické vozidlá Tesla. K tomuto záveru dospeli v Spojených štátoch amerických, kde analyzovali štatistiku nehôd tohto typu v období od júla 2021 do mája 2022. Údaje od výrobcov automobilov zozbieral americký Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA). Ide o prvú správu svojho druhu, predtým sa účelovo hromadili informácie o nehodách s autopilotom.

Tesla

Podľa denníka The Washington Post sa za uvedené obdobie podarilo skonsolidovať informácie o 392 nehodách na cestách štátov, ktorých sa zúčastnili autá s aktivovaným autopilotom, na Teslu pripadlo 273 z nich. Celkovo pri takýchto nehodách zomrelo šesť ľudí, päť sa ťažko zranilo.

Na druhom mieste v antihodnotení je napodiv Honda. Autá tohto výrobcu havarovali 90-krát so zapnutým systémom autonómneho riadenia.

Do tretice tu máme Subaru a 10 prípadov nehody.

Samostatne sú uvedené štatistiky o nehodách prototypov (nesériových áut) so zapnutým autopilotom. Ide o 130 prípadov, v jednom z nich sa ťažko zranila osoba.

Elektromobily Tesla sú vybavené patentovaným pokročilým asistenčným systémom vodiča Tesla Autopilot, pomocou ktorého auto dokáže automaticky udržiavať rýchlosť a bezpečnú vzdialenosť od áut vpredu, držať sa vo svojom jazdnom pruhu a zmeniť ho na diaľnicu. Od konca roka 2021 je k dispozícii aj beta verzia systému Full-Self Driving (plný autopilot). Tento systém umožňuje elektrickému autu manévrovať po uliciach mesta bez ľudského zásahu, zastavovať na stopkách a semaforoch a tiež odbočovať.