Prečo sa trasie volant na aute pri vysokej rýchlosti? Netreba to podceňovať.

Prečo sa trasie volant na aute pri vysokej rýchlosti? Netreba to podceňovať.

16. júna 2022 0 Od spiatocka.sk

Poruchy podvozku automobilu sa často prejavujú búšením volantu pri vysokých rýchlostiach. Ak má vozidlo tieto príznaky poruchy, mali by ste ho okamžite odviezť do servisu. Hroziť môže aj nehoda.

Volant

V zime býva príčinou vibrácií na volante sneh a ľad, ktorý sa lepí na pneumatiky. To spôsobuje nevyváženosť kolies auta a vibrovanie volantu. Ak chcete vyriešiť tento problém, musíte dať auto na noc do teplej miestnosti. Ideálne do garáže alebo do podzemného parkoviska. Po roztopení ľadu a snehu prestane vibrovať volant. Pre prevenciu by ste mali po umytí pneumatiky auta vysušiť. Bude to trvať asi 15 minút.

Jednou z najčastejších príčin vibrovania volantu je nevyváženosť kolies automobilu. Mnohé pneuservisy v prípade výmeny pneumatík za letné vyvažujú disky, čím sa takéto problémy eliminujú.

Vyvažovanie kolies sa vykonáva pomocou špeciálneho vybavenia, ktoré zabezpečuje kvalitu tejto práce. Pred začatím vyvažovania sa nečistoty z kolies odstránia kefou. Potom je koleso inštalované na špeciálne zariadenie, pomocou ktorého sa kontroluje vyváženie. Nastavuje sa pomocou malých závaží.

Skúsení mechanici dokážu odstrániť aj existujúcu nerovnováhu. Vďaka tomu nie je potrebné vymieňať pneumatiky ani disky. Vyhnete sa tak nárazom od kolies auta a vibráciám volantu.

Možné sú aj rôzne poruchy odpruženia, zlomenie hrotov, silentblokov, ako aj iných komponentov odpruženia. Motorista musí pravidelne kontrolovať stav vozidla a okamžite odstrániť poruchy, ak sa vyskytnú. Je lepšie neodkladať opravu, aby ste sa vyhli potrebe väčšej a nákladnej opravy.

Na záver stojí za zmienku, že netreba podceňovať žiadnu poruchu na vozidle. Najlepšie je poruchu ihneď odstrániť a ak nemám náhodou peniaze na opravu aspoň poruchu konzultujem s mechanikom.