Suzuki Vitara prešlo druhýkrát aktualizáciou. Čo prináša?

Suzuki Vitara prešlo druhýkrát aktualizáciou. Čo prináša?

4. apríla 2024 0 Od spiatocka.sk

Súčasná generácia crossoveru Suzuki Vitara sa objavila pred desiatimi rokmi a odvtedy zažila iba jednu aktualizáciu v roku 2018. Tento model sa však zatiaľ do dôchodku nechystá, a preto si Suzuki pripravilo ďalší balík vylepšení. Prepracovaná Vitara sa prezentuje v Európe, pretože tieto autá sa vyrábajú iba v závode Suzuki v Maďarsku.

Zľava doprava: verzie 2014, 2018 a 2024

Hlavné zmeny sa dotkli dizajnu prednej časti. Je tu nový nárazník so zabudovanými svetlami a iná maska ​​chladiča. Samostatné hmlové svetlomety už nie sú a predné svetlomety si síce zachovali predchádzajúci tvar, ale získali modernejší LED obsah. Paletu farieb karosérie dopĺňa tmavosivý titánový odtieň a kombinácia modrej a  čiernej metalízy. Kolesá majú nový, aerodynamickejší dizajn. Vzadu neboli oznámené žiadne zmeny.

Interiér Vitary dlho nespôsobil efekt novosti a teraz sa ho nedotkli. Až na to, že uhlopriečka obrazovky multimediálneho systému sa zväčšila zo siedmich na deväť palcov a jeho funkcionalita bola doplnená o možnosť ovládať niektoré funkcie zo smartfónu. Ďalší aspekt aktualizácie súvisí s novými požiadavkami Európskej únie: už v základe Vitara získala súbor povinných elektronických asistentov vodiča.

Crossover si zachoval rovnaké agregáty, pretože sa objavili relatívne nedávno. Mild-hybridná Vitara sa vyrába od roku 2020, jej motor 1,4 turbo vyvinie 129 k a pomáha mu 48-voltový štartér-generátor (14 k). Takéto autá majú len šesťstupňovú manuálnu prevodovku, no vybrať si môžete pohon predných alebo všetkých kolies. V roku 2022 sa objavil plnohodnotný hybrid : má atmosférickú 1,5-ku (102 k, 138 Nm), šesťstupňového „robota“ AGS s jednou spojkou a elektromotor namontovaný na výstupnom hriadeli (33 k, 56 Nm). Celkový výkon hybridnej sústavy je 115 koní, ale kapacita trakčnej batérie je len 0,84 kWh, keďže chýba pripojenie k zásuvke. Aj táto Vitara ponúka na výber medzi pohonom predných kolies a pohonom všetkých kolies.

Aktualizované crossovery Suzuki Vitara dorazia k európskym predajcom začiatkom leta a ceny budú známe vtedy. Napríklad teraz v Nemecku pýtajú za súčasne autá od 26-tisíc eur.