SUV coupe Lamborghini Lanzador bude štvrtým modelom spoločnosti.

SUV coupe Lamborghini Lanzador bude štvrtým modelom spoločnosti.

19. augusta 2023 0 Od spiatocka.sk

Elektrifikácia neobišla ani spoločnosť Lamborghini. Do konca roka Lamborghini 2024 úplne prejde na výrobu plug-in hybridov. Hotový je už vlajkový superšport Revuelto, do roka príde včas nástupca juniorského modelu Huracan a hybridná verzia vozidla Urus. V pláne sú aj elektromobily, no Lamborghini ich bežné modely zatiaľ na plne batériové napájanie neprepne. Na tento účel sa v ponuke objaví štvrtý automobil. A teraz je hotový prvý prototyp takéhoto elektromobilu. Lamborghini Lanzador.

Formát tohto stroja sa vo firme označuje termínom Ultra GT. Ide o výkonné kupé s vysokou svetlou výškou a rozložením sedadiel 2 + 2, vhodné na jazdu po nie práve najhladších cestách (ale nie v teréne). Výška auta je asi 1,5 m, teda ako typický moderný osobný automobil, ale proporcie sú ako superauto a kolesá majú priemer 23 palcov.

Ak pristúpime k terminológii, tak Lanzador je trojdverový hatchback, v ktorom sa dá hlavný zadný kufor zväčšiť sklopením operadiel samostatných zadných sedadiel. Vpredu je tiež ďalší odkladací priestor. Lazandor má aktívny aerodynamický systém ALA (Aerodinamica Lamborghini Attiva), ale nie rovnaký ako predchádzajúce modely Huracan Performante a Aventador SVJ. Predný splitter, zadný difúzor a klapky v prednom nárazníku sú pohyblivé, ktoré otvárajú kanály do podbehov predných kolies. Systém má režimy Efficient a Downforce.

Vo vnútri sú dve hlavné obrazovky na palubnej doske (pred vodičom a spolujazdcom) a tri ďalšie namiesto bežných zrkadiel. Panoramatická strecha pozostáva z troch pozdĺžnych častí. Tlačidlo na „štartovanie“, tradičné pre modely Lamborghini, skryté pod krytom, zostalo zachované.

Samozrejme, najzaujímavejšia je technika! No zatiaľ o nej nie je veľa informácií. Lamborghini Lanzador má tri elektrické motory. Jeden na prednej náprave a jeden na každom zadnom kolese. Ich celkový výkon presiahne jeden megawatt, teda 1 360 koní. Podvozok je s nastaviteľným vzduchovým pružením, adaptívnymi tlmičmi a prítlačnou silou zadnej nápravy. Nový komplex jazdnej elektroniky LDVI (Lamborghini Dinamica Veicolo Integrata) má viac senzorov a zložitejšie algoritmy. To sú všetky informácie.

Lamborghini si dalo ďalších päť rokov na doladenie svojho prvého elektromobilu. Sériový Lanzador by sa mal objaviť až v roku 2028. Počas tejto doby sa inžinieri pokúsia vštepiť do vozidla jazdný charakter súčasného benzínového Lamborghini. Ale už bolo prisľúbené, že Lanzador sa bude vyrábať v rovnakom jedinom závode v Sant’Agata Bolognese, kde sa vyrábajú ďalšie modely spoločnosti. To si vyžiada ďalšie rozšírenie výroby, ale žiadnu zmluvnú montáž.