Spoločnosť Bosch predstavila asistenčné systémy pre motocykle. Jeden z nich je stabilizačná tryska

Spoločnosť Bosch predstavila asistenčné systémy pre motocykle. Jeden z nich je stabilizačná tryska

16. septembra 2018 0 Od spiatocka.sk

V automobiloch je množstvo asistenčných systémov, ktoré zvyšujú bezpečnosť na cestách a spríjemňujú nám cestu. Motocykle tiež nie sú výnimkou, ale až tak veľa asistenčných systémov nemajú v ponuke. Mne osobne to neprekáža, pretože motorku rád ovládam ja. Lenže doba ide dopredu a motocykle majú čím ďalej tým viac elektroniky. Nemecká spoločnosť Bosch nám predstavila ďalšie asistenčné systémy.

Prvý a najviac nezvyčajný je systém náklonu motocykla, ktorý spolupracuje s trakčným systémom. Jeho úlohou je udržať motorku v takom náklone aby kolesá stále držali kontakt s vozovkou. Ak by náhodou šofér svoju motorku veľmi naklonil a stratil grip, tak systém spustí prúd z trysiek a motorka sa dostane do takého sklonu, v ktorom má zase dobrú priľnavosť. Celkom zaujímavý systém, ale neviem si predstaviť, že idem na koleno a nejaký systém mi zdvihne motorku. Asi otázka zvyku.

Ďalší asistenčný systém by mal vyhodnocovať možnosti kolízie a vodiča na blížiacu sa kolíziu by mal upozorniť. Tento systém môže byť prepojený aj s helmou.

Tretí systém má kontrolovať mŕtve uhly motorky. Niečo podobné ako máme v aute.

Tieto systémy budú použité najskôr v motocykloch Ducati Multistrada a KTM 1290 Super Duke. Na Multistrade tieto systémy pochopím, ale na Super Duke nie. Predsa keď sadneš na „super djuk“ tak chceš byť chuligán.