Prečo nemôžeme v súčasnosti používať olovnatý benzín? Aký je rozdiel oproti bezolovnatému?

Prečo nemôžeme v súčasnosti používať olovnatý benzín? Aký je rozdiel oproti bezolovnatému?

22. augusta 2022 0 Od spiatocka.sk

Mnohí výrobcovia odporúčajú používanie bezolovnatého paliva pre vozidlá. Toto je dokonca uvedené v návode na používanie vozidla. Napriek tomu mnohí majitelia automobilov ani nevedia, ako sa olovnaté palivo líši od bezolovnatého.

Benzín

Spolu s rozvojom automobilového priemyslu začali chemici experimentovať so zložením paliva. Keď sa táto štruktúra práve začala rozširovať, do paliva sa pridala špeciálna látka, tetraetylolovo. Pomohlo to zvýšiť oktánové číslo  produktu. Okrem toho sa zlepšil aj výkon samotného paliva.

Postupom času sa environmentálne požiadavky dostali pod nové, prísnejšie limity. Potom olovnatý benzín začal postupne opúšťať trh s palivami. Vo veľkých mestách bol jeho predaj zakázaný. Faktom je, že v zložení takejto látky je prítomné olovo, ktoré poškodzuje nielen životné prostredie, ale aj ľudí.

Okrem toho sa podarilo zistiť, že tetraetylolovo je nebezpečné pre katalyzátor, ktorým sú vybavené všetky moderné autá. Postupne sa táto látka usadzuje na stenách, vďaka čomu môže katalyzátor rýchlo zlyhať. Na výmenu katalyzátora budete musieť minúť veľké množstvo peňazí. Negatívny vplyv smeruje ako na lambda sondu, tak aj na systém zapaľovania.

Benzín

Moderné motory áut musia bežať na bezolovnatý benzín. Hlavným rozdielom medzi takým benzínom je absencia aditíva tetraetylolova . Ako náhrada sa používajú éterické a alkoholové prísady. Sú rovnako účinné a menej toxické. Počas používania bezolovnatého benzínu sa objavujú aj toxíny, ktorých však nie je až tak veľa. Filtračný prvok a katalyzátor môžu bojovať proti takýmto látkam. Palivo môžete rozlíšiť sami, pretože olovnatý benzín má červenú alebo oranžovú farbu. Bezolovnaté palivo nemá farbu.

Moderné motory musia bežať na bezolovnaté palivo. Toto zloženie je menej toxické pre životné prostredie.

Benzín