Peugeot odhalil novú 3008. Čo všetko vieme o novinke?

Peugeot odhalil novú 3008. Čo všetko vieme o novinke?

9. septembra 2023 0 Od spiatocka.sk

Vo všeobecnosti je svetová premiéra tretej generácie SUV Peugeot 3008 naplánovaná na 12. septembra, ale stalo sa neočakávané. Včera sa na webe objavili obrázky automobilu. Obrázky sa ukázali ako malé a mimoriadne nízkej kvality: očividne zverejnila jedna z dôveryhodných osôb, ktorej boli súbory poskytnuté. Peugeot na tento únik promptne zareagoval a aby nepokazil obraz, zverejnil tie isté ilustrácie na verejnosti. Podoba novej „tritisícosmičky“ teda teraz prestala byť tajomstvom.

S každou generáciou mení Peugeot 3008 svoj dizajnový faktor. Prvý model vozidla z roku 2009 mal jednoobjemovú siluetu, v roku 2016 prišla druhá generácia s profilom tradičného crossoveru a novinka je už SUV v štýle kupé s výrazne skloneným zadným oknom. Vývojári toto rozhodnutie vysvetľujú nielen módou, ale aj aerodynamikou, pretože nová generácia bude obsahovať čisto elektrické verzie E-3008, pre ktoré je obzvlášť dôležitá aerodynamická karoséria.

Bohužiaľ, o aute zatiaľ nie sú žiadne technické detaily, odtajnené budú až 12. septembra. Medzitým sme zhromaždili už známe informácie. Peugeot 3008 je postavený na modulárnej platforme STLA Medium, ktorá je ďalšou evolúciou platformy EMP2 a je prispôsobená na vytváranie elektrických verzií. Podľa francúzskych médií ich bude mať „tritisícosem“ naraz tri verzie s rôznymi motormi a batériami. Očakáva sa aj dvojmotorový pohon všetkých kolies a úprava s najdlhším dojazdom bude schopná prejsť na jedno nabitie až 700 km.

Okrem čisto elektrického Peugeotu E-3008 pribudnú aj hybridy so spaľovacími motormi. Lacná verzia pravdepodobne bude mať 1,2-litrový preplňovaný motor, 48-voltový elektromotor a batériu s kapacitou 0,9 kWh (tento systém debutoval minulý rok) a výkonnejší dobíjateľný hybrid má 1,6-litrový benzín a 21 kWh batériu. V ponuke nezostanú naftové motory ani manuálne prevodovky.

Mimochodom, interiér nového Peugeotu 3008 bol kompletne odhalený ešte v júni. Teraz nám ostáva už len čakať na úplnú prezentáciu, ktorá prebehne priamo v závode v Sochaux (Francúzsko), kde sa budú tieto autá vyrábať. A SUV sa dostane na trh až na jar 2024.