Ostrý Ford Puma ST dostáva pod kapotu litrový trojvalec.

Ostrý Ford Puma ST dostáva pod kapotu litrový trojvalec.

10. marca 2023 0 Od spiatocka.sk

Keď v roku 2017 debutoval hot hatch Ford Fiesta ST s 1,5-litrovým trojvalcom, tak to sa spustila vlna kritiky. O tri roky neskôr sa rovnaký motor dostal do vozidla Puma ST. Ford však pri tom neskončil. Teraz sa v Európe predstavuje nová verzia modelu Puma ST už s litrovým motorom.

Pôvodné ST s jeden a pol litrovým motorom zatiaľ ostáva v ponuke, háčik je však v tom, že tento motor je spojený len s manuálnou prevodovkou. A na prilákanie nových zákazníkov sa už ani v Európe nezaobídete bez dvojpedálových verzií. Spojiť 1,5-litrový motor sa nedalo spojiť s automatom. Preto sa Puma ST zrodila s inou pohonnou jednotkou.

Trojvalcový turbomotor 1.0 EcoBoost je tu rovnaký ako štandardná Puma, ale je posilnený zo 155 koní a 190 Nm až do 170 k a 200 Nm. Okrem toho je nainštalovaný 48-voltový remeňový štartér-generátor, ktorý v prvých sekundách zrýchlenia produkuje až 16 koní, čím pomáha spaľovaciemu motoru. Výkon mierne hybridnej sústavy je 170 koní a 248 Nm. Prevodovka je sedemstupňový automat Powershift s dvomi spojkami, poháňané sú len predné kolesá.

Litrová Puma ST má úplne rovnaký podvozok a brzdy ako verzia s motorom 1,5, no samosvorný diferenciál Quaife už nie je možné objednať. S potrebnými úpravami prešiel výfukový systém s riadenou klapkou. Objem plynovej nádrže sa zmenšil zo 45 na 42 litrov a na napájanie štartéra-generátora bola nainštalovaná 48-voltová lítium-iónová batéria s kapacitou 8 Ah. V dôsledku toho vzrástla pohotovostná hmotnosť crossoveru z 1358 na 1394 kg.

Vzhľadom na citeľne nižší výkon neprekvapí, že taká Puma ST stráca na dynamike na jeden a pol litrovú verziu s manuálom. Čas zrýchlenia na stovku sa zvýšil zo 6,7 na 7,4 sekúnd a maximálna rýchlosť klesla z 220 na 210 km/h. Cena novej verzie ešte nebola zverejnená, no s prihliadnutím na automat a elektrické odpruženie to bude určite viac, ako má trojpedálový 200-koňový crossover, ktorý teraz v Nemecku stojí od 33 900 eur.