OSN žiada zákaz reklamy na fosílne palivá.

OSN žiada zákaz reklamy na fosílne palivá.

28. júna 2024 0 Od spiatocka.sk

Šéf Organizácie Spojených národov Antonio Guterres na konferencii na počesť Svetového dňa životného prostredia kritizoval reklamu produktov z fosílnych palív a prirovnal ju k propagácii alkoholu a tabaku. Obvinil ropné a plynárenské spoločnosti, že prekrúcajú pravdu, ohlupujú verejnosť a neustále sa snažia zasiať pochybnosti o klimatickej kríze. Po celé desaťročia ropné a plynárenské giganty brzdili pokrok a nedostatočne investovali do čistej energie – len asi 2,5 % svojich celkových výdavkov, povedal Guterres.

V dôsledku toho generálny tajomník OSN prirovnal reklamu na benzín a iné ropné produkty k propagácii alkoholizmu a fajčenia a zároveň vyzval svetové médiá, kultúrne a športové komunity, aby nebrali peniaze od ropných a plynárenských gigantov a nepropagovali ich Produkty. Guterres verí, že tak ako zákaz reklamy na tabakové výrobky chránil krehké mysle pred fajčením, veto propagácie fosílnych palív pomôže napraviť správanie spotrebiteľov.

Všetky tieto vyhlásenia prišli na pozadí spomalenia globálneho predaja elektrických vozidiel. Generálny tajomník OSN zároveň nevyzval svetový automobilový priemysel, aby sprístupnil autá poháňané batériou a sprístupnil ich univerzálnejšiemu použitiu, a neodporučil vládam štátov vrátiť dotácie na nákup elektrických vozidiel. Aj keď tieto opatrenia by mohli mať výrazný efekt v boji o kupcov.