Elektrické Ferrari a špeciálne Porsche. Čo sa udialo v motoristickom svete?

Elektrické Ferrari a špeciálne Porsche. Čo sa udialo v motoristickom svete?

28. júna 2024 0 Od spiatocka.sk

Zobrazený je exkluzívny lakovaný superšport Porsche 911 GT3 RS, vyrobený oddelením prispôsobenia továrne. Vzory na karosérii veľmi pripomínajú maľovanie Gzhel, no toto auto vzniklo na počesť 75. výročia holandskej pobočky značky. Koniec koncov, táto krajina má svoju vlastnú umeleckú techniku: delftskú fajansu (Delfts blauw). Toto Porsche vzniklo v jedinom exemplári a zatiaľ nie je jasné, či si nájde svojho šťastného majiteľa, alebo pôjde rovno do múzea.

Anglická spoločnosť Electrogenic sa už preslávila pretváraním klasických modelov na elektromobily: prestavbou už prešli napríklad Citroen DS a Rolls-Royce Phantom II. Ďalším darcom bolo kultové kupé DeLorean DMC-12. Na jeho zadnú nápravu bol nainštalovaný elektromotor s výkonom 215 koní a 310 Nm a namiesto palivovej nádrže bola inštalovaná trakčná batéria s kapacitou 43 kWh. Nabitie by malo stačiť na približne 240 km. Po prestavbe kupé oťaželo len o 40 kg. Takúto prestavbu si môžete objednať za 65-85 tisíc libier šterlingov, bez ceny darcovského auta.

Fotošpióni zachytili prototyp prvého elektrického auta Ferrari v Maranelle. Bol vyrobený s použitím prepracovanej karosérie crossoveru Maserati Levante, ku ktorej bola pripevnená predná časť športového vozidla Ferrari Roma. O elektrickej podstate auta svedčia žlté nálepky „vysokého napätia“ a smiešne výfuky, akoby na poslednú chvíľu prilepené na rohoch nárazníka a rovnomenným lepidlom. Skutočný formát budúceho elektromobilu zatiaľ nie je jasný. Už skôr bolo oznámené, že Ferrari poháňané batériou sa objaví v roku 2025, bude stáť minimálne 500-tisíc eur a bude mať jedinečný zvuk.